Liste Rekabeti

Dilek Gök

Partilerin kendi içindeki güç ilişkileri ve rekabetinde Genel Merkezlerin, aday tespitinde ne kadar demokratik ve kapsayıcı olduğu hepimizin malumu.

Aday tespiti partilerin kendi  içişleri olarak düşünülürken.

Siyasi partilerin milletvekili aday belirleme süreçleri kamuoyunda gizemini koruyor.

Partilerinden milletvekili aday adayı olan isimler arasında heyecanlı rekabet devam ederken, önlerinde son bir hafta kaldı.

24 Haziran Erken Genel Seçimlerinde partilerinden aday adaylıklarını açıklayan isimler, seçilme ihtimali olan üst sıralarda yer bulmak için politik pazarlama stratejilerini uyguluyor.

Siyasette görünür olmak için yoğun bir çaba içerisindeler.

 “Yeni Türkiye” yolunda değişim ve dönüşümde yasamanın oluşması, yasaların yapılması ve başkanlık sisteminin kurulmasında belirlenen aday listesi bu seçimde seçmenleri n oyunu ciddi bir şekilde etkileyecek.

Aday belirleme yönteminde bilinmezlerle sonuçları bekleyen Aday Adaylarının liste rekabeti, birbirlerine karşı üstünlük sağlamak için yaptıkları politik yarış kimi zaman sert, kimi zaman ise nükteli sözlerle devam ediyor.

Bu kritik dönemde partilerinin adaylarını belirleyen siyasi partilerin gerçek sahibi kişiler,   aday farklılığı vaadi ile farklılaşmak, yeni seçmen kazanmak, kararsız seçmen gruplarını etkileyebilmek ve seçmende parti bağımlılığı yaratmak için Aday Adaylarından yararlanıyor.

            Siyasi partiler, liderler, aday adayları farklı çizgide programlarla rekabet içerisindeler.

Liste tahminlerine gelince;

Ak Parti Aksaray Milletvekilliği için aday adaylıklarını açıklayan isimler, temayül yoklaması heyecanını geride bıraktı. Aday kesin listede seçilme ihtimali olan sırasında yer alabilecek isimlerden ziyade istenmeyen kesin isim listesi önde.

MHP’de ise İl Başkanlığından istifa eden Ramazan Kaşlı’nın ismi ön plana çıkarken, Kaşlı’yı zorlayacak isimler arasında Mehmet Duygulu, Orhan Çelebi, Aysun Hızlı Okur gösteriliyor. Aslında Ramazan Kaşlı’nın adı da seçmenin tepkili olduğu kara listede. Ramazan Kaşlı hariç, MHP’nin aday adayları arasında yükselen isimler var.

CHP Aksaray’da aday adaylığını açıklayan altı isimden, Ali Eşmekaya ve Ramazan Fidan’ın isimleri ön plana çıkıyor.

 İlk defa seçime girecek olan İYİ Parti cephesinde ise aday adaylığını açıklayan isimlerin hepsi yıldız zaten.  

Partilerde Aday listelerinin açıklanmasını bekleyen seçmen ve manidar bir şekilde sessizliğini koruyan İYİ Parti Aksaray Teşkilatı, karşılıklı çekim halinde.

Aday seçiminden mağlup ayrılan aday adayları için seçim faaliyetleri kısmen bitmiş olsa da, kazanan adaylar için devam edecek. Aday çıkacak isimlerin, kendi partisinin mevcut seçmen oyunu bile korumakta zorlanabileceği ifade ediliyor.

24 Haziran da gerçekleşecek seçimlerde Aksaray’da Ak Parti başta olmak üzere siyasi partilere milletvekilliği adaylığı için her kesimden renkli isimlerden başvurular geldi. Hani Yeni Türkiye yolunda Aksaray’da milletvekilliği yarışında değişik meslek gurubundan isimler arasında basın mensubu isimlerde olsaydı. 

Sevgiyle Kalın

 

banner487

banner487