Bu Konu Daha Çook Tartışılır

Dilek Gök

Referandum ile getirilmeye çalışılan sistem değişikliğini hem iktidar hem muhalefet halka anlatmakta zorluk çekerken,  bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ında Arap ülkelerine giderken  “Yeni sistemi halkın tam anladığını sanmıyorum” demesi, yine yeni bomba Ankara kulislerinde "Referandum yapılmayabilir" söylentileri.

Ok yaydan çıkmışken referanduma günler kala ihtimal dışı spekülasyonları sürdürmeye çalışıyorlar. Objektif ve tarafsız anketlere bakacak olursak da net bir şey söylemek mümkün değil. Sosyal Medya ilgi alanım dışında kalıyor gerçi ama sosyal medyayı çok ta ciddiye almamak lazım.

Yeni rejim de kampanya boyunca iki unsur çok konuşuldu çok tartışıldı.
Birincisi “teröristler, darbeciler de hayır diyor”

İkincisi ise “18 yaşa seçilme hakkı” getirilmesi.

TBMM Araştırma Merkezi, 186 ülkedeki seçilme yaşlarını araştırmış.  Buna göre, aralarında Almanya, Avustralya, Çin, Hollanda, Norveç, Uganda, Yeni Zelanda, Güney Afrika gibi ülkelerin aralarında bulunduğu 45 ülkede seçilme yaşı 18.

Temelde elbette gençlere her alanda olduğu gibi siyasette de yol açmak, desteklemek ve değer vermek önemli.

Ancak; 18 yaş henüz lisenin bitirildiği yaşken,18 yaşında milletvekili seçilecek bir genç bundan sonraki eğitim hayatını nasıl sürdürecek. Tamam, askerlikten muaf tuttuk ama siyaset belli bir süreç gerektirir.

Bu gençler, siyasi çalışmalara girecek, kendini tanıtacak ve yeterliliğini kanıtlayacak? Bilgi birikim nerede?

Referandum ile getirilmeye çalışılan seçilme şansı popülizm konusundan uzak tutulmalı.

Gençlerimiz için bir iki tanesine göstermelik seçilme şansı tanınması yerine ülkemizin tüm gençlerine, siyasal manada daha iyi bir gelecek, daha iyi bir eğitim ve iş vaadi verilmeli.

Gençlerin siyaset alanında söz sahibi olması için illa 18 yaş seçilme imkânı gerekli değil.

Gençleri hafife alıyor ya da gençlere güvenmiyoruz değil. Mesele günümüz dünyasında geleceğimiz için, akılcı kazanımlar edinebilmek için kaygıları dillendirmek. Mevzu tartışılmaya değer bir konu.

Siyaset yapmak isteyen genç yaşlı herkesin önü açık.

Önce üniversite, iş ve kaygısız bir gelecek. Sonra gençler isterlerse zaten kendilerini seçtirirler.

Sevgiyle Kalın.

 

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı