Zekât

Mustafa Ünalan

İnfak: tünel demektir, yani Müslümanın kalbine tünelden kimse görmeden girmek demektir, yani karşındakinden bir şey beklemeden ALLAH rızası için vermek demektir. Delil İNSAN süresi 8: Düşküne, yetime ve esire seve seve yemek yedirirler.9:Size sırf Allah rızası için yemek yediriyoruz, Sizden ne bir karşılık, ne de bir teşekkür bekliyoruz.

Yine ALİİMRAN 92:Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe asla erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu bilir. Bu ayetlerde ALLAH verin fakat sevdiğiniz şeylerin en iyisinden verin diyor. Yine ramazana girilince oruç günlerinde fıtır sadakası yani fıtrata uygun verdiğimiz yardımların adıdır, âmâ bunu verirken kendimizin yediklerimizin en iyisinde kaliteli olanlardan verin, asla kendinize verildiğinde almayacaklarınızı sizde onlara vermeyin diyor BAKARA 177-267 gibi ayetler. Her Müslümana HAŞR 9 Örnek olmalı: Kendilerinin ihtiyaçları olsa bile, ötekileri kendi nefslerine tercih ederler. Nefsinin cimriliğinden/doymazlığından korunanlar, kurtuluşa erenlerin ta kendileridir. Birde bunların en güzeli olan zekât var, Zekât arınmak ve artmak demek, verdikçe artan verdikçe zengin eden demek delil:SEBE süresi 39:De ki: “Şüphesiz, Rabbim rızkı kullarından dilediğine bol bol verir ve dilediğine kısar. Allah yolunda her ne harcarsanız, Allah onun yerine başkasını verir. O, rızık verenlerin en hayırlısıdır. Yine RUM 39:Halkın malı artsın diye faize ait verdiğiniz şeyler, Allah katında artmaz; Allah'ın rızasını dileyerek verdiğiniz zekât artar ve sevaplarını kat kat arttıranlar, onlardır.

Evet, Zekât gösteriş için olmazsa, başa kakmak için olmazsa BAKARA süresi 264 ve 265 böyle yapanların kötü kişiler olduğunu anlatıyor, fakat sadece ALLAH rızası için olursa, dünyada malını ve imanını artırır, bunun en iyiside bu malların ahirette artması yani günahları silerek sevap tarafına akarak artmasıdır, delil BAKARA süresi 261:Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, yedi başak bitiren ve her başakta yüz tane bulunan bir tohum gibidir. Allah, dilediğine kat kat verir. Allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir. Evet bu ayete yedi yüz en az artanı ALLAH isteyince yedi yüzün çarpımı olan milyonlarca artacağınızda ayetin sonunda işaret ediyor, fakat şüphe duymadan Allah’ın sözüne güvenirsen ve teslim olursan enaz yediyüz ve katlarına kavuşursunuz ama teretsüz güven ve iman şart, verince azalacağına inananlar versede hiç bir kıymeti olmaz bu ayata göre. Delil ISRA süresi 13- Her insanın amel defterini boynuna doladık, kıyamet günü açılmış bulacağı kitabı önüne çıkarırız ve ISRA 14-Kitabını oku! Bugün hesap görücü olarak sana nefsin yeter deriz.KEHF 49 O gün herkesin amel defteri ortaya konulmuştur.

Ey Muhammed! Günahkârların, amel defterlerinden korkarak: "Eyvah bize! Bu nasıl deftermiş ki, büyük küçük hiçbir şey bırakmadan hepsini saymış dökmüş" dediklerini görürsün. Onlar, bütün yaptıklarını hazır bulmuşlardır. Senin Rabbin hiç kimseye zulmetmez. Bu ayetler imanı olan her kişinin muhakkak infak edeceği bir şeyinin bulunduğunu anlatıyor, mesela önce ekonomik parası olana, parası malı olmayana, bilgi infakı, saygıyı infakı, merhamet infakı, sahiplenme infakı gibi, kısaca karşındakinin neye ihtiyacı varsa neye muhtaçsa onu ona vermek en güzel infak odur.

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı