15 Temmuz 2016 -16 Nisan 2017- 21 Mayıs 2017 tarihleri; bu milletin çoğunluğunun hafızası, vicdanının sembolü, Ak Parti ve Siyaset tarihinin ise “siyreti” olacak…

Dilek Gök

Siyasi, sanatsal, kültürel ve sportif etkinlikler kapsamın da  bir çok konuğu ilimizde ağırlıyoruz. Her konuk, selamlama konuşmasında aynı nakarattan çalarak alıyor sazı eline. "İl olarak kıymetinizi bilmiyorsunuz, tanıtım için daha çok çalışmalı, elinizde ki değerleri iyi değerlendirmelisiniz.." vs. şeklinde iyi dilekler ve temenniler arasında aynı nakarattan nağmeler.

Türkiye’nin dört bir yanını gezmiş biri olarak şunu söylemeliyim ki; burada konuşan iyi niyetli  konuklarımızın illerine veya bölgelerine gittiğinizde, ayran budalası gibi ağzı açık dinlediğimiz siyasilerin, sanatçıların, tarihçilerin vb. hemşehrileri de sahipsizlikten ve kayıp şehir olmaktan şikayetçi.

Aksaray; özellikle seçildiği günden bu yana her ne kadar yıpratılmaya çalışılsa da, Haluk Başkan’la birlikte büyük bir hizmet hamlesinde. Altyapıdan sosyal belediyeciliğe, rutin belediyecilik hizmetleri ile yapılan yatırımlara kadar yükselen bir değer ve örnek bir kent olma yolunda yürüttüğü çalışmalarına son sürat devam ediyor.

Özellikle sosyal dönüşüm de tartışmaya açık olsa da Aksaray’ın  sosyal ve kültürel etkinlikleri de her geçen gün cazibesi artıyor. Özellikle Haluk Şahin Yazgı, başkan olduktan sonra herkesin beklentileri de farklı oldu. çoğunluğu İçeriden olmak üzere çeşitli algı operasyonları yapıldı. Siyasi olarak birçok kanattan yönetim idaresi olanlar, bu algı operasyonlarına müsaade etti, etmeye de devam ediyor. Haluk başkanın,  başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ki süreçte yaşadığı sıkıntılar ve hakkındaki algı operasyonları  ve sitemleri zaman zaman kamuoyunda  açıklamalarına da yansıdı.  Bugün elde ettiği başarı ortada.. Her ne kadar  çalışmalar ve hizmetler hiç edilmeye çalışılsa da neresinden tutarlarsa tutsunlar  algı operasyonlarında ki tehdit algısı  kişilerin eline bulaşıyor.

içinde bulunduğumuz ısınan siyaset arenasın da başta il başkanlığı olmak üzere 2019 seçimleri için şimdiden belediye başkanlığına talip bir çok isim var. 2019'da yapılacak seçim öncesinde il siyasetin de en tepedeki isimlerden  tabana kadar herkesin birbirinin koltuğunda gözü var.  

Vatandaş olarak il siyasetinin  kısır döngüsünde havasıyla uyarlı olmaya azami dikkat içinde tamamlayıcı mahiyette karakteristik analizlerimiz  var. Zaman zaman bunu yazılarımızda dile getiriyoruz. Siyasiler rakiplerinin önünü kesmek için didinip dururken büyük kurultayda partinin yeniden şekillenecek parti genel merkezi, bu dönemde il siyasetçilerimiz için çok farklı olacak. Temizliğin il teşkilatlarından başlaması bekleniyor ve bu gayet normal. Bakalım kimler koltuklarına geri dönebilecek. İçinde kaynayan il teşkilatında her grubun kendisine göre bir adayı olduğu söyleniyor. Eleştiri getirirken hedef şaşırtanlar  olur mu bilinmez  ama erken seçim söylentileri de her geçen gün daha da yayılmakta.

İl başkanlığı, belediye başkanlığı için adaylar kulisleri ve saflarını sıkı tutuyor. Referandumun sonucunda  2’nci  olan Aksaray’da ki başarı da uzlaşma ve diyaolog içerisinde olan siyasiler,  yeniden aynı cephede birleşir mi  bilinmez  ama maalesef bildik çevrelerin topyekûn yıpratma ve insanları birbirine düşürme politikası devam ediyor. Koltuk kaygısı, uzlaşma ve diyaloğun  önüne geçmiş durumda. Şimdi heyecanlı ve kaygılı bir bekleyiş var herkeste. .. En büyük kaygı ise her ne kadar  Başbakan Yıldırım; “FETÖ’nün siyasi ayağı yok. Olanlarla ilgili temizliği yaptık”, diyerek  defteri kapatmış olsa da uykuları kaçanlar diken üstünde. Panik havaları devam ediyor. 21 Mayıs 2017 tarihinde Ak Parti olağanüstü kongresini gerçekleştirecek.

Şimdi herkes olağanüstü kongreye kilitlendi. Başbakan Binali Yıldırım, siyasi kanatta FETÖ, defterini kapatsa da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın genel başkan olarak yeniden başa  geçmesiyle, parti içinde kalan FETÖ kırıntıları ve partiye zarar veren menfaatçi grubun  temizleneceği  söylentileri  Ankara’dan geliyor.  Cumhurbaşkanı’nın bu nedenle kongreden sonra geleceği planlamaya yönelik, partisi içindeki çatlak sesleri, partiye zarar vermeden uzaklaştırmayı planladığı da  gelen duyumlar arasında..

Ak Parti MKYK’sının yenilenen yüzünün ‘genç ve dinamik’ kadrolarla kan değişimine gideceği, ardından da kabinede önemli değişikler yapılacağıyla ilgili birçok önemli duyum var.

21 Mayıs bence sadece Ak Parti’nin “siyreti“ değil, Türk Siyasi Tarihi açısından da “siyret”  olacak.

15 Temmuz 2016 -16 Nisan 2017- 21 Mayıs 2017  tarihleri bu milletin çoğunluğunun hafızası ve vicdanının sembolü olacak.

Sevgiyle kalın…

 

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon