Aksaray Belediyesi İftiharla Sunar

Dilek Gök

             Aksaray tarihinde bir ilk olarak " Somuncu Baba Aşkın Sırrı " adlı filmin galası gerçekleştirildi.

              1 Nisan'da  sinemaseverlerle buluşacak olan ve 2 yıl önce çekimlerine başlanan "Somuncu Baba Aşkın Sırrı" filmi ile, Aksaray daha şimdiden uzun yıllardır tanıtımda istediğini alamayan makus talihini yendi.

Tarihi, coğrafyası, turizmi, kültürü dillendirilmesine rağmen sahip olduğu zenginlikleri değerlendiremeyen  Aksaray sonunda  zekice bir yöntemle  dünyaya tanıtılmaya hazırlanıyor.

Film Türkiye'de ki gösteriminin ardından İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Japonca, Çince ve Rusça alt yazılı versiyonlarıyla 50 ülkede vizyona girecek.

Bu filmi bir tanıtım aracı olarak  ele alan ve hayata geçmesinde büyük emeği geçen  belediye başkanı Haluk Şahin Yazgı'yı ve emeği geçen herkesi  tebrik etmek gerekir.

Günahıyla sevabıyla dünya çapında yürütülen bu çalışmayla filme sponsor olan Aksaray Belediyesi, şu sıralarda kendi kabuğunda kavrulan  Aksaray'ı Türkiye'nin gündemine taşıyarak büyük bir başarıya imza attı.

             Daha film  vizyona girmeden bir ayı aşkın bir süredir Aksaray olarak kendi kimliğimizle  yazılı ve görsel basında hedefi on ikiden vurduk.

Film; gündeme geldiği günden bu yana merakla beklenirken Aksaray'da gerçekleştirilen galada filmi izleyen izlemeyen herkes film eleştirmeni oldu çıktı.

             Ancak ilklerin günahı olmaz  eli  vicdana  koyup eldeki mevcut filmi takdir etmek gerekir. Muhakkak üzerine konuşulması gereken bir film fakat filmi eleştirirken beğendim - beğenmedim in  ötesinde Aksaraylı seyirciler olarak tanıtım çalışmalarına bakmamız  gerekir. Bu çalışmada, gişeye odaklanmaktan ziyade  film vizyona girdikten sonra il tanıtımına ve turizme olacak etkileri bizi bağlayıcı olmalı.

Bizim perdemizde filmin yapılış amacı;  Aksaray'ı tanıtmak, filmin çekildiği yerler hakkında bilgiler  vererek  buraya ziyaretçi çekebilmek ise bu polemiklerden uzak durmamız gerekir.

             Film - dizi turizmi günümüzde bir yeri tanıtım konusunda oldukça belirleyici bir güce sahip ve bizimde Somuncu Babayı önce Türkiye'ye sonra Dünyaya tanıtmamız gerekir. Bu bağlamda nihayet  bizimde   insanların hem Somuncu Babayı hem de Aksaray'ı  tanıyacağı bir  filmimiz oldu.(Aksaray'ın filmi)  Film bu açıdan çok önemli.

             Tasavvuf  bir filmle  marka olma yolunda Aksaray için  iyi bir tanıtım organizasyonu planlanmış.  Bu güne kadar kimlik kazanmaya çalışan bir il olarak tanıtım için bir çok yola başvuruldu. Konferanslar, fuarlar vs. Bu bağlamda   böylesi büyük ve ilk olan bir projeyi hayata geçirmek hiçte kolay değil,  Başta filmin hayata geçirilmesinde büyük gayretleri olan belediye başkanımız olmak üzere filmde emeği geçen yapımcısından yönetmenine oyuncularına kadar  herkese teşekkürler.

Bundan sonra ki adımda inşallah dışarıdan konuk olarak şehrimize gelen pek çok kültürel ve sanatsal etkinliğe  ev sahipliği yapacak,  Aksaray'da en büyük eksik olan sanat ve kültür ihtiyaçlarına hizmet verecek bir merkezin temelleri atılır.

             Belki üniversitede bir  Konservatuar öğretimi açılmasıyla  yada Belediye Konservatuarı ile de kültürle, sanatla iç içe sosyal yaşantısı canlı, daha da zenginleşen bir il oluruz.

Sevgiyle Kalın..

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı