Hangi Aksaray? Sorusu Yamaç Paraşütü İle Tarih Oluyor

Hakanla Geziyoloji

            Aksaray'ın sırtında kambur olan "Hangi Aksaray?" sorusunu ortadan kaldırmak için birçok çalışma gerçekleştiriliyor. Bunlardan en kaliteli ve geniş çaplı hizmeti yamaç paraşütü şampiyona ve organizasyonları ile Abdullah Kahraman yapıyor sanırım. Çünkü eşsiz bir zenginlik kazandırıldı Aksaray'a. Türkiye ve Dünya çapında bir zenginlik. Türkiye ve Dünya çapında bir tanıtım. Türkiye'nin en iyi, dünyanın ise en iyi 3 yamaç paraşütü pistinden biri oldu Aksaray. Bu başarı dile getirmek ve nutuk atmak ile değil, fiiliyat ile gerçekleştirildi. Nerede ise her yıl uluslararası düzeyde yapılan organizasyonlar ile gerçekleştirildi.

            Bu seviye organizasyonlara ev sahipliği yapabilmemiz ise kesinlikle bir rastlantı değil. Daha öncesinde yine Aksaray'da yapılmış olan emek, çaba ve kalite dolu başarılı organizasyonlar var.

            Aksaray'ımızda Aksaray Hava Sporları Kulübü (AKHAS) ve Türkiye Hava Sporları İl Temsilcisi Abdullah Kahraman organizatörlüğünde

2014 yılında Yamaç Paraşütü Festivali,

2015 yılında Hasandağı XC Open Yamaç Paraşütü Türkiye Kupası Şampiyonası,

2016 Paraglıdıng World Cup Yamaç Paraşütü Dünya Kupası,

2018 Yamaç Paraşütü Dünya Kupası (130 sporcu, 30 ülke),

2019 Yamaç Paraşütü Rusya Açık Şampiyonası(70 sporcu, 25 ülke) gerçekleştirildi.

25-31 Ağustos 2019 tarihlerinde ise Yamaç Paraşütü Süper Final Test Şampiyonası (130 sporcu, 35 ülke) gerçekleştirilecek.

            Gelecek yıl ise 2020 Yamaç Paraşütü Süper Final Şampiyonası (130 sporcu, 35 ülke) yine Aksaray'da olacak. Dünya çapında en önemli yamaç paraşütü merkezlerinden biri olduk desek kesinlikle abartmış olmayız.

            Burada Aksaray Valiliği ve bağlı kuruluşları, Aksaray Belediyesi, Siyasi kişi ve kuruluşlar ile vizyon sahibi bazı özel basın kuruluşları gerekli özverili ve samimi çalışma ve desteklerini esirgemediğini belirtmezsek olmaz. Ta ki Türk Yıldızları'na kadar. Türk Yıldızları'da 31 Ağustos 2019 Yamaç Paraşütü Süper Final Test Şampiyonası kapanış töreninde saat 17:00’de şampiyona şerefine bir ASÜ kampüsünde bir gösteri uçuşu gerekleştirecek.

            Yamaç Paraşütü kalkış pistine Aksaray halkının şampiyonayı izleyebilmesi için bu bir de 300 kişilik seyirci platformu inşa edilmiş. Size tavsiyem hem şampiyonayı hem de Türk Yıldızları gösteri uçuşunu kesinlikle kaçırmamanız. Şimdiden iyi seyirler dilerim..

Yamaç Paraşütü Kalkış Pisti Koordinatlar ve Ulaşım:

Yer: Karbeyaz Otel Önü - Hasan Dağı

Hasan Dağı Pisti: K: 38,162309, D: 34,164927

Ulaşım: 38 km,  55 dk.

 

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı