Çocuklara sorumluluk duygusu nasıl kazandırılır?

Uzman Psikolog Hicran Akçay

Her anne-baba çocuğunun sorumluluk sahibi olmasını ister.  Çocuğumuza sorumluluk bilincini aşılamak ve bu becerinin gelişimini sağlamak için sorumluluk alabileceği bir ortamda yetişmesi gerekir ve bu süreçte anlayışlı, sabırlı olmak gerekir.

Çünkü sorumluluk bilinci erken çocukluk döneminden başlayarak; bireyin yaşına, cinsiyetine, gelişim düzeyine, kişisel özelliklerine göre değişen ve aşamalı olarak gelişen bir beceridir.

İki yaşından itibaren dökerek dahi olsa yemeğini kendisinin yemesine fırsat tanımak, oyuncaklarını toplamasını beklemek, odasını, dolabını, çalışma masasını düzenli tutmak, dersleriyle ilgili sorumluluklarını almak gibi konularda çocuğa görevler verilerek, çocuğun sorumluluk bilinci kazanması sağlanabilir.

Bazı ebeveynler, çocuklarının yapabileceği ya da yapması gereken işleri, çocuklarının yapamayacaklarını düşündükleri için çocukları adına yapmaktadırlar.

Ebeveynin bu davranışı, çocuğu iş yapmaktan alıkoyarak, çocukta sorumluluk duygusunun gelişmesini engellemektedir.

Sorumluluk duygusu gelişmeyen çocuğun ise, özgüveni bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Bunun sonucunda kendine yetemeyen ve bağımlı birer birey olacaklardır.

Sorumluluk verilen çocuk, görevini kusursuz olarak yerine getirmese de gösterdiği çaba desteklenmelidir.

Çabasının desteklendiğini gören çocuk, kendisini daha yeterli görmeye başlayarak, yeni sorumluluklar alma cesaretini gösterecektir.

Anne-Babalara Öneriler

Küçük yaşlardan itibaren, çocuğun yaşına göre sorumluluklar vererek sosyal hayata uyumunu sağlayın.

Çocuğunuza neleri yapabildiğini göstermesi için fırsat tanıyın. Çocuğunuzun gösterdiği çabaya saygı duyun. Onu görev ve sorumluluklarıyla baş başa bırakın.

Çocuğunuz ile ilgili görevlerde aitlik hissi kazandırın( kendi oyuncakları, kendi masası, kendi tabağı gibi). Kendisine ait şeylerin sorumluluğunu daha kolay alacaktır.

Çocuğunuza model olun. Eğer ebeveynler günlük hayatlarında sorumluluklarını yerine getiriyorsa, çocuklarda kendi sorumluluklarını yerine getirecektir.

Çocuğunuza sorumluluklarını yerine getirmediği zamanlarda ceza uygulamak yerine, gösterilen başarıyı ve harcanan çabayı takdir edin. Takdir edilmek, özgüven duygusunun ve sorumluluk bilincinin gelişmesini sağlayacaktır.

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı