Tatilde Çocuklarınıza Vakit Ayırın

Uzman Psikolog Hicran Akçay

Sömestir tatili geldi çattı. Çocukları yarıyıl tatilinin yanı sıra karne telaşı da sarıverdi. Öğrenciler bir dönemin meyvesi olarak gördükleri karnelerini alacaklar.

Karne günü bazı öğrenciler için mutluluk kaynağı olurken, bazı öğrenciler için korku kaynağı olabilmektedir. Hatta istenmeyen bazı durumlara da (intihar, evden kaçma v.b.) neden olabilmektedir. Özellikle sert ve baskıcı ailelerin çocukları zayıf karne korkusunu diğer ailelerin çocuklarına göre daha fazla yaşamaktadır. Evden kaçma, intihar gibi istenmeyen davranışlar bu ailelerin çocuklarında daha fazla görülebilmektedir.

Karne aslında çocuğun başarısından ziyade derslerindeki bazı eksikliklerinin olduğunu göstermek için öğrenciye ve veliye verilen bir uyarı belgesidir.

Çocuğun, ilgi, yetenek ve zekasının göstergesi değildir. Çocuğu olumsuz kıyaslamalarla yetersiz htirmek yerine,  başarısızlık sebebi okuldan mı, aileden mi, öğretmenden mi, dikkat eksikliği gibi yapısal bir takım bozukluklardan mı yoksa çocuğun ruh dünyasında sıkıntı oluşturan bir takım psikolojik nedenlerden mi kaynaklanıyor? Bu gibi nedenlerin de dikkatlice araştırılıp incelenmesi gerekir.

Ailelere Öneriler

Çocuktan başarı beklerken onun kapasitesini de bilmek gerekir. Yersiz kıyaslamalar olumsuz sonuçlar doğurabilir. Zaten karneyle birlikte bir değerlendirme ile karşı karşıya olduğunun bilincinde olan ve bunun gerginliğini yaşayan çocuklarımızı “kötü evlat”, “aptal çocuk” gibi bir takım değerlendirmelere maruz bırakmayalım.

Çocuğunuzun karnesiyle ilgili duygularınızı, onun kişiliğini incitmeden net bir şekilde anlatın. Onun başarılı olabilmesi için her zaman, her koşulda arkasında olduğunuzu htirin. Kesinlikle çocuğunuzu kıyaslamayın, yargılamayın ve eleştirmeyin.

Önemli olan, çocuğun ailesinin desteğinin arkasında olmasını bilmesi, anne babasının sevgisinden şüphe etmemesi ve bu sevginin başarısız da olsa süreceğini hmesi fazla müdahale edilmeden kendi gücünün sınamasına ve hatalarından ders çıkarmasına imkan verilmesidir.

Tatil dönemi ilişkileri geliştirmek ve sağlamlaştırmak için çok güzel bir zamandır. Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirip var olan sorunları daha kolay atlatabilirsiniz.

 

 

 

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı