Azraile Karşı Omuz Omuza

İbrahim Akpınar

            Geçtiğimiz hafta yakışıklı sinema sanatçısı Tarık Akan hakkın rahmetine kavuştu, cenazeyi kıldıran imam efendinin “Merhuma haklarınızı helal ediyor musunuz?” söylemine karşı “Helal Olsun” nidaları yeri göğü inletti. Cenazeyi sırtlayan  kitle “faşizme karşı omuz omuza” diyerek alkışlarla, ıslıklarla jön Tarık Akan’ı ebedi ıstirahatgahı kabrine gitmek üzere cenaze arabasına bindirdiler.

            Hiçbir tanışıklığım olmamasına rağmen bende TV ekranı başında hakkımı helal ettim.  Ancak garip olan şu ki Müslüman bir ülke de alkışlarla ve ıslıklarla cenaze uğurlamak görülmüş şey değil. Modası  geçmiş sloganlarla faşizme çatmak, kanunun ve göz kırpmak, kendi kimliğinden utanmak, örf ve adetine yan bakmak bizdelçi solun iflah olmaz açmazlığından biridir diye düşündüm.

            “Faşizme karşı omuz omuza” derken acaba “Azraile karşı omuz omuza” diye bir meydan okumamı söz konusuydu? Bence meydan okunamaz çünkü merhumun sevdiği üç isimde Atatürk, nazım Hikmet ve İlhan Selçuk da aynı akıbete düçar olmuş Tarık Akan ve o sevdiklerini ölüm meleğinin elinden kimse alamamıştı.

            Türk solunun hali, kilise damına konan kuşun haline benziyor. Papanın kilise damında yakaladığı kuşa sorar “Hıristiyan değilsen burada işin ne? Şayet Hıristiyansan kilise çanını neden kirlettin?”

            Cenaze törenin de başını ezmek için faşist arayanlar, merhumun nereye gittiğinden bi haberler. Alkışlarla, ıslıklarla ve zılgıtlara bakılırsa Tarık Akan sanki Florya tesislerinde tatile gidiyor.

            Şayet Tarık Akan gittiği balık sırtı saçları, yeşil gözleriyle  bu sonsuz yolculukta başını tabuttan çıkarıp, kendini alkışlayanlara söyleyecek çok sözü olurdu.

            Laik düşüncenin ahiret yani öbür dünya inancı olmadığından Tarık Akan da bir laik gibi yaşadı ve yaşadığı gibi de öldü. Yani anlaşıyor ki ön de olsan cani de hatta Habip Burgiba da olsan bir gün alıp götürüyorlar hiçbir şey sormadan.

            Hani dinimiz de bir kural vardır. “Müslüman gibi yaşarsanız, Müslüman gibi ölürsünüz. Laik gibi yaşarsanız Laik gibi ölürsünüz ve öldüğünüz gibi de dirilirsiniz” bu yaratıcının bir şaşmaz kuralıdır. Hadi gel de değiştir, değiştirebilirsen… Tarık Akanda bir fani idi ve baki olana gitti. Merhum aktörün  akibetini bilemeyiz ancak her şeye rağmen sorgusu hafif, toprağı bol ruhu şad olsun.

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı