Yollar Çöküyor!

Ankara, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Konya ve Adana gibi illerin geçiş güzergahı üzerinde bulunan Aksaray’da taşıma haddinin üzerinde yük taşıyan ağır tonajlı araçlar karayollarını tahrip ediyor. Kamu büyük zarara uğruyor.

Yollar Çöküyor!

Bir Türlü Faaliyete Geçmedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, her şehrin girişine de yol kenarı denetim istasyonları kurdu. Ancak Aksaray’da denetim istasyonlarının kurulmaması nedeniyle hiçbir denetimden geçmeyen ağır tonajlı araçlar sürekli yolları tahrip ediyor. Bu durum, ağır tonajlı nakliye yapan şirketlere haksız kazanç sağlarken, çöken yollar ise devleti büyük zarara uğratıyor.

Bir Eksik Mi Var ?

Birçok ilin bağlantı noktası olan Aksaray’da denetim istasyonunun neden faaiyete geçmediğini merak eden vatandaşlar, “Aksaray’da denetim istasyonu ne zaman açılır merak ediyoruz. Aksaray’ın bu konuda diğer illere göre bir eksiğimi var bilmiyoruz. Bu istasyon kurularak çalıştırılırsa kara yolları da zarar görmemiş olur.” Aksaray’da ağır tonajlı araçlar üzerinde denetim yapılmadığını söyleyen vatandaşlar, herkesin kullandığı yolların çökmemesi için denetim istasyonlarının faaliyete geçmesi gerektiğini ifade ediyor.

Denetim İstasyonları Ne İşe Yarar?

Kapasite üstü yüklemenin sürücüye, araca ve çevreye olan olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması, karayollarının tahribine engel olunması, yetki belgesiz faaliyetlerin önlenmesi ve mevzuata uygun faaliyet yapanlar aleyhine oluşan haksız rekabetin önüne geçilmesine yönelik denetleme yerine getiriyor. Haber: Ziya Koçak

banner487

banner487