Yeni Ehliyet Sisteminde Neler Değişti?

Ehliyet Almadan Önce Bilmeniz Gereken Tüm Soruların Cevapları

Yeni Ehliyet Sisteminde Neler Değişti?

2016 yılıyla birlikte ehliyet sistemi değişti. Sürücü belgesi almak isteyenler yeni sistemde nelerin değiştiğini merak ediyor. Ehliyet nasıl alınır? Ehliyet yazılı ve uygulamalı sınavlar nasıl yapılıyor? Sürücü kursları kaç saat direksiyon eğitimi vermek zorunda? Yeni ehliyet sınıfları nelerdir? Otomatik vites araç ile sınava girilebilir mi? Ehliyet sınav sonuçlarını nasıl öğrenebiliriz? Tüm bu soruların cevaplarını Hayat Sürücü Kursu Yöneticisi Hakan Barbudak'tan aldık.

Yeni Ehliyet Nasıl Olacak: Barbudak, Yeni ehliyetlerin nasıl olacağı konusunda yaptığı açıklamada; “Kara yolları trafik yönetmeliğinde yapılan yeni düzenlemelerle uluslararası standartlara sahip olduğu için birçok ülkede yeni ehliyetlerimiz geçerli olacak. 1 Ocak 2016 öncesinde alınmış olan ehliyetlerde aynı şekilde yeni ehliyetlerle değişime gidilecek ve 2020 yılına kadar ülkemizdeki ehliyeti bulunan herkes yeni ehliyetleriyle dünyanın birçok ülkesinde araç kullanabilecek” dedi.

Neler Değişti: Yeni düzenlemelerin aslında sil baştan yepyeni bir sistemi hayatımıza soktuğunu ifade eden Barbudak; “Yapılan yeni düzenlemeler aslında sil baştan yepyeni bir  sistemi hayatımıza soktu. Eskiden 10 metre arabayı hareket ettiren ileri geri götüre bilen ehliyet alabilirken. Bugün bu şartlar çok daha zorlaştı ve yaklaşık 8 km sınav parkuru, geri geri 25 metre gitme,yokuşta araç kaldırma ve kursiyerlerimizi en çok zorlayan standart’a uygun şekilde tek seferde geri park etme mevcut düzenlemelerin sonucu oldu.Verilen eğitimleri birebir alan tüm kursiyerler başarı ile bu zorlu parkuru geçip gerçekten ehliyet almayı hak eden bireyler olarak trafiğe çıkıyorlar” şeklinde konuştu.

Direksiyon Eğitimi Kaç Saat: Sürücü adaylarının 14 saat akan trafik direksiyon eğitimi almalarının zorunlu olduğunu kaydeden Barbudak; “Yeni Düzenlemeler,eğitim sistemimizi de gerçekten düzene soktu aslında. Eskiden adayların karmaşık şekilde eğitim için gelmelerinde düzensizlik hakimdi. Günümüzde ise  randevu sistemi oluşturmuş bulunmaktayız. Tüm kursiyerlerimiz için belirlenen  saatlerde gelip eğitimleri alarak hem daha düzenli oldu hem de birebir eğitimlerle daha faydalı bir hale geldi. Yönetmelikte  tüm kursiyerlerin alması gereken zorunlu eğitim saatleri belirtiliyor bu na göre B sınıfı ehliyet için En az 2 saat simülatör eğitimi  yada kurumlara özel olarak düzenlenmiş direksiyon eğitim alanlarında adaylar ilk acemiliklerini atmak için  en az 2 saat bu eğitimi alırlar. Akan trafiğe çıkmaları uygun görüldüğü taktirde kendilerini hazır htiklerinde en az 14 saat akan trafik direksiyon eğitimi almaları zorunludur” dedi.

Yeni Ehliyet Sınıfları Nelerdir: Sadece motosiklet için A1, A2 ve A sınıfı olmak üzere 3 farklı ehliyetin artık hayatımızda olduğunu belirten Barbudak; “Yapılan yenilikler sonucunda 17 sınıf ehliyet hayatımıza girmiş bulunmakta. Sadece motosiklet için A1, A2 ve A sınıfı olmak üzere 3 farklı ehliyet artık hayatımızda. Otomatik vites araç kullanmak isteyenler için yapılan yeniliklerden biride bu oldu aslında. Kursiyer  Otomatik vites araçla eğitim alıp yine eğitim aldığı araçla sınava girerek sertifika almayı hak edecek ve Otomatik Vites Ehliyete sahip olacak.Kamyonlar , minibüsler Otobüsler ve çekiciler için ayrı ayrı olmak şartıyla herkes ihtiyacına uygun şekilde ehliyet alabilecek” dedi.

Otomatik Vites İle Sınava Girilebilir Mi?: Otomatik vites araçla sınav yapıcıların gözetiminde sınava tabi tutulur ve başarılı olduğu taktirde ehliyet almaya hak kazanır” diyen Barbudak; “Otomatik vites araçla eğitim alan kursiyerlerimiz yine aynı şekilde eğitim almış olduğu otomatik vites araçla sınav yapıcıların gözetiminde sınava tabi tutulur ve başarılı olduğu taktirde ehliyet almaya hak kazanır. Ehliyet sınıfı yazan bölümde B (SADECE OTOMATİK VİTES ) şeklinde bir ibare olacaktır ve sadece otomatik araç kullanabilecektir. Manuel olarak araç kullanan ve ehliyetini bu şartlarda alan vatandaşlarımız tekrar otomatik için sınava girmeyip almış olduğu mevcut ehliyet hem manüel hem de otomatik ikisini kapsayacaktır” şeklinde konuştu.

Direksiyon Sınavı Hakkında Bilmemiz Gereken Nelerdir: “Aslında direksiyon sınavı abartıldığı kadar da zor değil. Kurallara riayet eden ve düzenli eğitimini almış tüm kursiyerlerimiz başarılı oluyor zaten.Sınav günü heyecan yapıp  panikle hata yapmadığı takdirde  tüm parkuru başarılı bir şekilde tamamlayarak kazanmış oluyorlar. En önemlisi bu zaten tekrar söylüyorum sınav heyecanı olmadığı taktirde eğitimlerini düzenli almış tüm kursiyerlerimiz başarılı oluyor” ifadelerini kullandı.

Ehliyet Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenebilir: Sürücü adaylarının sınavdan yaklaşık 10 gün sonra MEB sayfasında TC kimlik numarası girilerek almış oldukları notlara bakabileceklerini kaydeden Barbudak; “Ehliyet Sınavı öncelikle bakanlığın belirlediği tarihlerde yazılı (teorik) sınav yapılır. Sınavdan yaklaşık 10 gün sonra MEB sayfasında TC kimlik numarası girilerek almış oldukları notlara bakabilirler.”

Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar: Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gereken hususları açıklayan Barbudak; “Öncelikle ne kadar olmasın desek de en aza indirgememiz gereken bir heyecanımız var. Heyecan var ise panik yaparız ve sınavda başarısız oluruz. Kendimize güvenip “Evet Ben Bunu Başaracağım” İnancıyla o koltuğa oturup kurallara riayet ederek sınavı tamamlamamız gerek. Trafik kazalarından yılda binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiğini biliyoruz bu yüzden araç kullanırken her ne olursa olsun çok dikkatli olmalıyız. Dikkat her ne olursa olsun dikkatli olmalıyız” diyerek; 75 Ceza Puan Nasıl Doldurulur 75 ceza puanını doldurduğunda ehliyetleri alınıp yeniden sil baştan sınavlara tabi tutularak yeniden ehliyet alabilecekler” dedi.

Geri Park Etme Nasıl: Geri park etmede yaşanılan sorunlar konusunda açıklama yapan Barbudak; “Yeni sınav sisteminin olmazsa olmazı geri park etme. Adayların başta korkulu rüyası olarak nitelendiriyoruz biz bunu. Ama sadece başta böyle, eğitimlerini düzenli bir şekilde almış aday için asla korku değildir bu çünkü bilir nerde ne yapacağını nasıl hareket edeceğini. Geri park nasıl yapılır?  Bu çalışmayı video olarak izlemek daha uygun olur”

Sizin Bu Uygulama İle İlgili Görüşleriniz: Yeni uygulama ile ilgili görüşlerini paylaşan Barbudak, şunları söyledi: “Trafik hayatımızın olmazsa olmazı ve her gün trafiğe binlerce araç çıkıyor binlerce sürücü yollarda… Bilinçli sürücüler yetiştirmek sürücü kurslarının vazgeçilmez ilkesi olmalı öncelikle. Ben şahsım adıma bunu bir vebal olarak görüyor ve ehliyet verdiğim tüm adaylarıma ilk günden son güne her ne olursa olsun bu bilinci aşılamak üzere programlar uyguluyorum. Bu yüzden burada tüm meslektaşlarıma da sesleniyorum her ne olursa olsun vereceğimiz eğitimlerle rekabet kuralım fiyatlarla değil. Hizmette eğitimde rekabet olsun.  Olsun ki daha iyi şeyler yapalım başaralım” dedi. Haber: Dilek Eyüboğlu

banner487

banner487