Turistler Organik Seviyor

Yılda 1 milyondan fazla yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Ihlara Vadisi girişine belde halkı tarafından oluşturulan mini organik Pazar oldukça ilgi görüyor.

Turistler Organik Seviyor

Türkiye’ye gelerek turistik gezi için tarihi bölgeleri seçen turistlerin uğrak mekanlarından birisi Ihlara Vadisi. Yılda 1 milyondan fazla yerli ve yerli yabancı turisti ağırlayan Ihlara Vadisi beldesin de yaşayanların ayrı bir gelir kapısı oldu. Vadinin giriş kapısında beldede yaşayan kadınlar tarafından oluşturulan mini organik Pazar yerli ziyaretçilerden pek fazla ilgi görmese de yabancı turistlerin oldukça beğenisini topluyor. Son yıllarda yabancı turistlerin Ihlara Vadisine olan ziyaretlerinin arttığını, talep nedeniyle organik ürün çeşidinde de artış olduğunu belirten girişimci kadınlar, “Ihlara Vadisine gelen turistlere önem veriyoruz. Vadi yaz ve kış döneminde yoğun şekilde ziyaret ediliyor. Belde sakinleri olarak ek gelir elde etmek ve bölgede turizm faaliyetini artırmak için organik çeşitliliğini arttırmak için gayret ediyoruz. Ihlara Vadisine gelen turistler organik yetişen ürünlere çok ilgi gösteriyorlar, büyük rağbet var. Sezona göre organik ürün bulundurduğumuz tezgahlarda, domates, biber, salatalık, üzüm, kayısı, elma gibi ürünler var.

Biz burada aile bütçemize katkıda bulunurken, ayrıca Ihlara Vadisi turizmine de destek oluyoruz. Çünkü yabancı turistiler bizden aldıkları ürünleri eşlerine, dostlarına götürüyorlar. Onlarda hem gezmek, hem de organik ürün almak için kendileri geliyorlar. Ürünlerimizle Aksaray’ın turizmine katkıda bulunuyoruz” dediler. Haber: Ziya Koçak

banner487

banner487