Tırnak Batmasında Kesin Çözüm

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, tekrarlayan tırnak batmaları önlemek ve tırnak batmasının kesin tedavi edilmesini sağlayan fenolle matriks koterizasyon yöntemi uygulanmaya başlandı.

Tırnak Batmasında Kesin Çözüm

 Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Çalıkoğlu, uygunsuz ayakkabı seçiminin tırnak sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi.

Tırnak yatağı ile tırnak arasında doğuştan var olan uyumsuzluklarla birlikte özellikle ayak baş parmak tırnakları olmak üzere batık oluşabildiğini, uygunsuz ayakkabı seçimi ile yanlış tırnak kesimleri sonucu tırnak sağlığımızın bozulduğunu anlatan Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Çalıkoğlu, tekrarlayan tırnak batmaların kesin tedavisinde kullanılan Fenolle matriks koterizasyon yönteminin Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başlandığını söyledi.

İşlem Nasıl Uygulanıyor

Prof. Dr. Çalıkoğlu, uygulanan işlemi anlatırken "Genel önlemlere uyulmasına rağmen tekrarlayan tırnak batması problemi olanlarda ağızdan antibiyotik tedavisi eşliğinde tırnak bozuklukları ve tırnak batması tedavisinde tırnağın ya tamamen çıkarılması ya da kısmen çıkarılarak tırnak matriksinin (tırnağı doğuran tabaka) fenol ile tahrip edilmesi işlemleridir.

Fenolizasyon tedavisinde genellikle sadece tırnağın batan kısmı keserek çıkarılır ve tırnağı doğuran tabaka(matriks) tırnağın yeniden büyüyüp batmaması için tahrip edilir. Bu işlem için poliklinik şartlarında hastaya yarım saatlik bir süre ayırılması yeterlidir. Bölgenin tıbbi temizliği sağlandıktan sonra önce bölgesel anestezi yapılır. Sonra tırnağın et içindeki kısımlarını çıkardıktan sonra batık kısımdaki tırnağı doğuran tabaka pamuk uçlu bir çubuktan faydalanılarak88,8 feno ile tahrip edilir. İşlem sonrasında ağızdan antibiyotik kullanılır ve yaklaşık bir hafta süre ile iki günde bir pansuman tedavisi yapılır. Bu yöntemle tırnak batıklarının tekrar etmesi çok nadirdir. Ancak nadiren işlem yapılan bölgede ağrı, kanama, enfeksiyon ve uygulanan anestezik maddeye bağlı alerjik reaksiyonlar görülebilir" ifadelerini kullandı.Sağlık İl Müdürlüğü Basın

banner487

banner487