Telefon Kullanıcılarına Önemli Uyarı

İnternetten Sipariş Ederken Bin Defa Düşünün

Telefon Kullanıcılarına Önemli Uyarı

İnternet üzeri yapılan alışverişlerde dolandırılma riskinin fazla olduğunu söyleyen cep telefonu satıcıları, telefon kullanıcılarına önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Teknoloji ve internet sisteminin geliştiği günümüzde insanlar, kolaycılığa kaçarak telefondan diğer elektronik cihazlara kadar birçok ürünü internet üzerinden sipariş yoluyla temin etme yolunu tercih ediyor. İnternet üzeri yapılan telefon siparişlerindeki dolandırıcılığa dikkat çeken cep telefonu satıcıları ise cep telefonu almak isteyenleri bazı konularda uyarıyorlar. 10 yıldır ikinci el telefon alamı satımı yapan esnaf Murat Güngör, internet yoluyla yapılan siparişlerde telefon yerine çoğu zaman başka ürünler gönderildiğine dikkat çekti.

Bildiğiniz Yerden Telefon Alın

İnternet üzeri yapılan siparişler öncesi en az defalarca düşünülmesini tavsiye eden Güngör, “Çünkü aslı astarı olmayan siteler var. Sipariş edilen ürünler geldiği zaman kargo elemanı paketi açtırtmıyor. Ürünün ücretini ödedikten sonra içindekinin ne olduğunu anlıyorsunuz. Bu durumda istek dışı birçok farklı malzeme karşınıza çıkabiliyor. Bu konuda birkaç vukuatla karşılaştım. Vatandaşlar, bizzat telefon satışı yapılan yerlere giderek telefon alsın” dedi.

“Vatandaş Üçkâğıtçılara Geçit Vermesin”

Yapılan siparişlerden sonra, “Eğer ürünü almazsanız sizi mahkemeye vereceğiz” türünden söylemlerin ciddiye alınmamasını aktaran Güngör, “Vatandaş yanlışlıkla sipariş vermişse bile gidip ürünü almasın. Söz konusu kişiler vatandaşı mahkemeye veremezler. Çünkü ne belge imzalanmış ne de başka bir şey yapılmış. Bu yolla insanları korkutmaya çalışıyorlar.

Vatandaş bu konuda duyarlı olsun, üçkâğıtçılara geçit vermesin. Sipariş edildikten sonra gönderilen telefonlar da genellikle Çin malı, tamiri mümkün olmayan ve şebekesi çekmeyen telefonlardır. Telefon alıyorlarsa kendileri bizzat gidip mağazadan beğensinler, ona göre alsınlar. 60 ya da 70 TL'lik telefonlara kanmasınlar” şeklinde konuştu. Özel Haber: Ziya Koçak

 

banner487

banner487