“Sultanhanı İçin Bir Çok Şey Hayaldi, Gerçek Oldu”

2014 Mart ayında yapılan yerel seçimlerin ardından yoğun bir şekilde Sultanhanı’na en iyi hizmeti getirebilmek için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan Sultanhanı Belediye Başkanı Fahri Solak, gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

“Sultanhanı İçin Bir Çok Şey Hayaldi, Gerçek Oldu”

 Türkiye'nin ve dünyanın en büyük kervansarayının Sultanhanı’nda olduğunu belirten Başkan Fahri Solak “Beldemiz yıllardır hak etmiş olduğu ama bir türlü alamadığı ilçelik statüsüne kavuştu. 2014 Mart yerel seçimlerinde Sultanhanı halkının teveccühü ile birlikte göreve geldiğimiz ilk günden beri en büyük hayalimiz gerçekleşti. Birçok ilçeden geniş yüz ölçümüne ve nüfusa sahip olan beldemizi ilçe yapmak için gecemizi gündüzümüze katarak çalıştık. Neticede Sultanhanı’nın birçok hakları elinden alınmış, banka şubeleri kapatılmış, hastaneleri başka noktalara kaydırılmış bir durumdaydı. Biz söz verdiğimiz gibi önce beldemizin ihtiyaç ve eksiklerini giderip ardından ilçelik için kolları sıvamıştık. Çalışmalarımız sonucunda işimiz de rast gitti. Türkiye'nin en büyük yatırımı olan Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi Sultanhanı ilçesi sınırlarına girince, Sayın Cumhurbaşkanımız ve o zamanki Enerji Bakanımız’ın da desteğiyle Sultanhanı ilçe statüsüne kavuştu. Biz de halkımıza vermiş olduğumuz sözü tutmuş olduk. Tabii yetindik mi? Hayır! Birçok alanda gayet olumlu ve verimli çalışmalar yaptık. Sultanhanı’nın eksiklerini hızlı bir şekilde tamamladık. Banka şubelerimiz ve 112 Sağlık birimimize kavuştuktan sonra ilçe statüsünü de alınca hızlı bir şekilde Kaymakamlık ve diğer kamu kurumlarının müdürlüklerinin ilçemize gelebilmesi için milletvekillerimiz, valimiz ve ilimizin önde gelenleri ile koordineli çalışma yaptık. Çok şükür şimdi tam bir ilçe statüsündeyiz ve bir ilçede olması gereken ne varsa hizmet konusunda eksiksiz yolumuza devam ediyoruz” dedi.

“Cazibe Merkeziyiz”

“Sultanhanı ilçe olduktan sonra cazibe merkezi oldu” diyen Başkan Solak, “Şehir içinden, yurt dışından, şehir dışından Sultanhanı’lılar memleketlerine dönmeye başladılar. Bu en önemli ve sevindirici gelişmelerden bir tanesi. Biz ilçe olmadan önce de park, kaldırım altyapı ve buna benzer çalışmaları zaten yapıyorduk. İlçe olmamız hasebiyle birçok bakanlıktan birçok konuda hibe ve araç desteği aldık Sultanhanı’na ne yapsak azdır” diye konuştu. Başkan Solak “Para verseniz arkanızdan dua ettiremezsiniz. Sultanhanı halkının duası benim en büyük kazancımdır. Bugün ölmek için söylemiyorum. Belediye Başkanı olarak birçok konuda birçok toplantılara ya da şehir dışı gezilerine de gitmişimdir. Kendi adıma ait bir tek fatura bulamazsınız. Elhamdülillah bizi tanıyan bilen bilir bizim haramla işimiz olmadı. Olmayacak da. Hal böyle olunca Sultanhanı’na hizmet getirebilmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Sizin de gördüğünüz gibi Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden hiç alakası olmadığı halde Sultanhanı’nın restorasyonu için güzel bir bütçe çıkarttırdım. Sultanhanı’nın restorasyonu devam ediyor. Burayı bir cazibe ve turizm merkezi haline getirmek için çalışıyoruz. İlaveten Sayın Cumhurbaşkanımızın da seçim döneminde söylediği gibi bu millet kıraathanesi çalışmamızda sona yaklaştı k. Çevre düzenlemesi, ilçemizin aydınlatılması ve yeşillendirilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. İmkanlarımız çerçevesinde değil imkanlarımızdan daha ötesini ve fazlasını yapmak için ekibimle birlikte gece gündüz uğraşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Sultanhanı halkı da takdirlerini bizden esirgemiyorlar. Allah nasip ederse ilçeyi ileri seviyelere taşıyacağız en kısa zamanda” diyerek yeni çalışmaların müjdesini veren Başkan Solak “Sultanhanı Türkiye'nin tanınmış ilçelerinden bir tanesi olacak. Bununla ilgili girişimlerimiz var. Elimizde ata yadigarı Sultanhanı var. Japonya'dan, Avrupa'nın ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen turistlerin ilgi odağı olurken ülkemize de bunu anlatacağız. Restorasyon bittikten sonra önümüzdeki günlerde ünlü isimleri Sultanhanı’nda buluşturacağız” dedi.  Halı dekorasyonu, tamiri ve halıcılığın Sultanhanı’nın ekmek ve geçim kaynağı olduğunu söyleyen Başkan Solak “Aksaray Üniversitesiyle birlikte yapmış olduğumuz işbirliği sonucu ilçemize bir yüksekokul, henüz daha belde iken gelmişti. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hanımefendi bu konuyu çok önemsiyor. Dünyanın birçok yerinden gelen başta Osmanlı İmparatorluğu’na ait İstanbul'da bulunan halıların tamiri Sultanhanı halı tamircilerinin elinden geçmektedir. Bu bizim için büyük bir kazançtır. Bu mesleğimizin ilerletilebilmesi için ve kalifiye eleman yetiştirmek için çalışmalarımız var. Ama en önemlisi Sultanhanı’nı önümüzdeki dönemlerde gerçekten Türkiye'nin bir turizm cazibe merkezi haline getirmek için projelerimiz var” şeklinde konuştu. Haber: Harun Atalay

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon