Su Ürünlerinin Avlanmasında Yasak Başladı

Hirfanlı Ve Mamasında Haziran’a Kadar Avlanmak Yasak

Su Ürünlerinin Avlanmasında Yasak Başladı

 Su ürünleri kaynaklarından ekonomik olarak yararlanmak, üretimi ve su ürünlerinin ihracatını artırmak üzere, deniz ve iç sularındaki su ürünlerinin kalite ve stoklarının korunması için yasak başlatıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ekonomik türlerin geliştirilmesi ve su ürünleri kalkınma plan hedeflerine ulaşılmasını sağlamak amacıyla, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve Kanuna dayanılarak çıkarılan Su Ürünleri Yönetmeliği gereğince yasak başlatıldı.

01 Eylül 2016 ve 31 Ağustos 2020 tarihleri arasındaki avlanma döneminde geçerli olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını düzenleyen 4’te 1 ve Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 4’te 2 Numaralı Su Ürünleri Tebliğleri yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu tebliğler ile Aksaray sınırları içerisinde bulunan iç sularda uygulanacak su ürünleri avcılığına dair kurallar belirlendi. Bu kapsamda Aksaray sınırlarındaki iç sularında su ürünleri av yasağı bugün itibari ile başlatıldı. 15 Haziran 2018'e kadar sürecek olan av yasağı döneminde yapılacak olan denetimlerde su ürünleri avcılığı yapan amatör ve ticari balıkçılara; idari para cezası, yasaklı ürüne ve av aracına el koyma işlemi uygulanacak. Ayrıca 4. Bölge Hirfanlı ve Mamasın barajı ile ilgili yönetmelik gereğince su ürünleri istihsali için ihale ile kiralandı. Kiralayan firmanın yönetmelik ve ihale şartlarında belirtilen tür ve balık miktarlarının avlanması haricinde yıl boyunca ticari balık avcılığı yasaklandı. Haber: Yavuz Akkan

 

banner487

banner487