Sevinçleri Yarım Kaldı

Kadro Müjdesi İşçileri Sevindirmişti

Sevinçleri Yarım Kaldı

 

Taşeron işçi düzenlemesi kafaları karıştırdı. Aksaray’da kadro bekleyen 20 binden fazla işçi düzenlemenin ayrıntılarını merak ederken hükümetten yapılan açıklamalar ise birçok işçiyi hayal kırıklığına uğrattı. Başbakan Ahmet Davutoğlu taşeron işçilerin tamamına kadro verileceğini müjdelemesinin ardından kadroya geçişin ayrıntıları ile ilgili bilgi veren Maliye Bakanı Naci Ağbal kafaları karıştırdı. Bakan Ağbal'ın açıklamasının ardından kadro bekleyen bazı taşeron işçiler hayal kırıklığına uğradı. Aksaray’da devlette kadro almayı bekleyen 20 binden fazla taşeron işçi bulunuyor. Ülke genelinde ise 700 binden fazla taşeron işçi var.

Bazı işçiler 15-20 yıldır kadro bekliyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklaması yıllardır kadro bekleyen işçiler arasında büyük sevinçle karşılandı. Taşeron işçiler deyim yerindeyse bayram etti. Ancak Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yaptığı açıklamada kullandığı 'özel sözleşmeli personel' ifadesi ve bu haktan yararlanacak olanlar için '12 ay çalışma şartı', 'sınava tabi tutulacaklar', 'sözleşmeleri 3 yıllık olacak ve 3 yılda bir yenilecek' şeklinde sıralanan şartlar kadroya geçmeye hazırlanan işçiler arasında soru işaretleri oluşturdu. Ağbal'ın açıklaması ise hayalleri suya düşürdü. Yapılan iki farklı açıklama başta işçiler olmak üzere herkesin kafasını karıştırdı.

 

Kadro Müjdesi İşçileri Sevindirmişti

 

Düşük ücretlerle kıt kanaat geçinmeye çalışan taşeron işçileri, “Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklaması bizleri sevindirdi. Ancak Bakan Ağbal'ın açıklamaları soru işaretleri oluşturdu. Biz taşeronların kadroya alınması hususunda henüz bir karar, kanun yok. Başbakan sadece görüş belirtti. Asıl ve yardımcı işlerede çalışan herkesi kadroya alacaklarını söyledi.

Maliye Bakanı Naci Ağbağ ise farklı bir açıklama yaptı. Hükümetin kafalardaki soru işaretini bir an önce gidermeli" dediler. Haber: Ziya Koçak

banner487

banner487