Sayı Çok İş Yapan Yok

Dernek Sayısı 380’e Ulaştı

Sayı Çok İş Yapan Yok

 Aksaray Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü kayıtlarına göre şehirde 380 dernek bulunuyor. Bazı derneklerinse kuruluş amaçlarının dışında faaliyet göstermesi tepkiyle karşılanıyor.

Dernek şehri Aksaray’da, her gün yeni bir dernek açılıyor. Neredeyse her köşe başı ve mahallede birer dernek temsilciliği bulunuyor. Bazı dernekler ise etkinlik bile yapamadan, kapanıyor. Aksaray’da resmi kayıtlara göre günümüz itibariyle 380 dernek bulunuyor. Bu dernekler arasında isim ve faaliyet noktasında birkaç tanesi ön plana çıkarken, geriye kalan derneklerin hiçbirinin ismi bilinmiyor. Söylemlere göre bazı topluluklar, protokolle daha rahat görüşebilmek, destek almak ve  kendi bireysel işlerini daha rahat halledebilmek için bile dernek kuruyor. Anayasal haklar içinde izin almadan kurulabilen dernekler, 7 kişinin bir araya gelmesi ile faaliyet gösteriyor.

Çalışan STK’lar El Üstünde Tutulmalı

Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve dernek tanımının doğru yapılması gerektiğine dikkat çeken Sivil Toplum Platformu üyeleri, “Bazı dernekler kısa süreli işlevlerini yerine getirmek için kurulur, amaçlarına ulaştıklarında da kapanırlar. Derneklerin amacı, asıl amacın dışına hiçbir zaman çıkmamalıdır. Bu yanlışlık, vatandaşların aklında yanlış izlenimler uyandırabilir. Bir derneğin yanlışı, genele mâl edilmemeli. Maddi imkânlar ve insan kaynakları açısından zarar oluşturabilecek dernekler ve faaliyet içinde bulunmayan dernekler kapatılmalıdır. Yardıma muhtaç aileler için çalışan STK’ların ise el üstünde tutulması gerekiyor” dedi.

Sivil İnisiyatifi Yok Etmemeliyiz

STK’ların şehre ciddi katkılar sağladığını aktaran yetkililer, “STK’lar toplum yararına çalışır ve şehirde bütünlüğü sağlar. Faaliyet gösterdiği ile de olumlu yönde ciddi kazanımlar sağlar. Hayır işleri yürüten ve sayıca fazla olan dernekler var. Bunun en güzel örneğini Suriyeliler konusunda gördük. STK’lar, kurumlar, Valilik, belediyeler bir bütünlük içinde örnek çalışma sergiledi. Kendini bilmeyen ve uygun olmayan faaliyetler yürüten bir derneğin yanlışlarını bir bütüne aitmiş gibi göstermek doğru bir tutum değil. Bir derneğin yanlışı varsa, bu yanlışı düzeltmekte bize aittir. Doğruyu yanlışı iyi ayırt etmek lazım”  ifadelerini kullandı. Özel Haber: Ziya Koçak

 

 

banner487

banner487