Sanal Umut Sonu Hüsran

Aksaray’da Çiftlik Bank’a Üye Olan 30 Kişinin Hayalleri Suya Düştü

Sanal Umut Sonu Hüsran

 Kurucusunun 77 bin kişiyi dolandırarak Uruguay’a kaçtığı saadet zinciri Çiftlik Bank’a, Aksaray’dan 30 kişinin yatırım yaptığı ifade edilirken bir kişinin 1 milyon lirasını kaptırdığı öne sürüldü.

Son yıllarda vatandaşların yeni kazanç kapısı olarak gördüğü Çiftlik Bank, sırra kadem bastı. Aksaray’dan da yaklaşık 30 kişi mağdur oldu. Aylar öncesinden yapılan uyarıları dikkate almayan vatandaşların yüksek kazanç hayali de kursağında kaldı. Çiftlik Bank benzeri 11 organizasyonun daha  Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde faaliyet gösterdiği kaydedildi. Vatandaşı ‘yüksek kâr’ ile kandıran bu sisteme katılan E.D., kendisinin de mağdur olduğunu belirterek, Aksaray’dan sadece 1 kişinin 1 milyon TL ile üye olduğu belirtti. Sanal anlamda bir saadet zinciri oluşturma teşebbüsü olarak kurulan bu organizasyonlarla ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da harekete geçti.

Bakanlık Uyarmıştı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, 2 ay önce vatandaşları bu tür oluşumlara kadar dikkatli olunması karşısında uyarmıştı.  Tüfenkci, “Saadet zinciri gibi çalışıyorlar. Somut mal alım-satımı olmadan yüksek kâr vaadiyle kandırarak insanları sisteme dâhil ediyorlar. 3-4 ay ödeme yapıyorlar. Ondan sonra gerekçeler öne sürerek ödeme yapamayınca ortadan kayboluyorlar” ifadelerini kullanmıştı. Tüfenkci bu şirketlerle ilgili de inceleme başlatıldığını belirterek, konuya ilişkin 11 müfettiş tarafından yürütülmekte olan denetim çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Vatandaşlara konu hakkında uyarıda bulunan Tüfenkci, “Vatandaşlarımız bu tür organizasyonlara karşı dikkatli olmalı” dedi. Haber: Ziya Koçak

banner487

banner487