Pet Şişe Zehirliyor

Yapılan araştırmalarda hafiflik, dayanıklılık ve ucuzluğu sebebiyle çok kullanılan pet şişelerin büyük sağlık sorunlarına sebep olduğu ortaya çıktı.

Pet Şişe Zehirliyor

 Aksaray’da yazın gelmesiyle birlikte insanların suya olan ihtiyacı artıyor. Bazı küçük marketlerin ve bakkalların su şişelerini güneşe maruz bıraktığında İnsan vücudunda oluşabilecek zararlarından bahseden Gıda Mühendisleri, söz konusu kimyasalların uzun vadede iç organlara ciddi zararlar verebileceğine dikkat çekti.  Pet şişelerin içerisinde bulunan BHT maddesinin kan, karaciğer, merkezi sinir sistemi için toksik olabildiği ve bu maddeye uzun süreli maruz kalma durumlarında hedef organlarda hasarlar meydana gelebildiği belirtildi.

Pet Şişelerin İçerisinde Çok Büyük Zarar Veren Maddeler Var

Bu tip kimyasal maddelere ömür boyu maruz kalınacağından ötürü iç organların ciddi manada zarar göreceğini dile getiren Gıda Mühendisleri, “Biz bu katkı maddelerini vücudumuzda depolamaya başlayacağız ve bunlar belli bir oranda vücutta birikecek. Bunlar kimyasal katkı maddeleri olduğu için hücrelere çok büyük zarar verecektir. Plastik şişelerin içerisinde böbrekler, akciğerlere ve solunum sistemlerine çok büyük zarar veren maddeler var. Bunu yüzünüzü yıkamada kullandığınızda yüzünüzün kuruduğunu, gözlerinizin yaşardığını hissedersiniz” şeklinde konuştu.

Cam Veya Testileri Tercih Edin

Pet şişeler yerine cam ürünleri ve testileri tavsiye ettiklerini dile getiren Gıda Mühendisleri, “Biz cam veya eskiden kullanılan toprak kapları, testileri tavsiye ediyoruz. Güneş ışınlarına direkt maruz kalan pet şişeleri kullanmalarını tavsiye etmiyoruz. Buz içinde olan pet şişeleri de tavsiye etmiyoruz” dedi.

Özel Haber: Ziya Koçak

banner487

banner487