Pazarda Bolluk Var

Yaz mevsiminden kışa geçtiğimiz şu günlerde pazarlarda çeşitlilik ve bolluk yaşanıyor. Yaz meyve ve sebzeleri pazarlarda son kez görülürken kış meyve ve sebzeleri de sezonu açmış durumda.

Pazarda Bolluk Var

Pazarlarda yaz ve kış meyve sebzelerinin bir arada bulunması çeşitlilik yönünden müşteriyi memnun ederken pazar esnafı fiyatların düşük olması nedeniyle sermayelerini ancak karşılayabildiklerini söylüyor. Satışların bolluk olmasına rağmen pek değişmediğini söyleyen pazarcı esnafı, “Şu anda bolluk yaşanmasına ve fiyatlar uygun olmasına rağmen ortalama bir satış yapıyoruz. Müşterileri memnun etmek çok zor. Fiyatlar çok düşük olmasına rağmen memnun edemiyoruz. Bizler de masraflarımızı ancak karşılayabiliyoruz” dedi.

“Müşteri Memnun Değil”

Fiyatlarda çok fazla farklılık yaşanmadığını söyleyen pazarcı esnafları, “Şu anda iç piyasada ürünün bol olması nedeniyle ürünler uygun fiyata satılıyor. Ancak vatandaşa yine de pahalı geliyor. 50 kuruşa da satsak vatandaşta bir alışkanlık var. Onlar için fiyatlar her zaman pahalı. Bizler yeterince kazanamıyoruz. Ancak masraflarımızı çıkarıyoruz. Rusya’ya ihracat başladığı takdirde fiyatlar biraz daha yükselecektir. O zaman belki kazancımız yeterli gelir” diye konuştu.

“Sermayemiz Kadar”

Satışların kötü olduğunu söyleyen esnaflar, “Sermayemizi ancak karşılayabiliyoruz. Piyasa şu anda bizler için kötü görünüyor. İhracat başladığı takdirde bu bizden çok toptancılık yapan kişilere faydası olacaktır. Bizleri çok fazla etkileyeceğini düşünmüyorum. Şu anda her bütçeye uygun meyve sebze tezgâhlarda yerini aldı. Yaz ve kış meyve sebzelerinin büyük bir çoğunluğunu tezgâhlarda bulmak mümkün. Ekim ayında olmamıza rağmen üzüm, erik gibi yaz meyveleri hala satılıyor. Artık yaz ve kış ayrımı pek yaşanmıyor. Gelen müşterilerin kimisi fiyatlardan memnunken kimisi ise hala pahalı olduğundan yakınıyor.” dedi.

“İhracat Fiyatları Arttırır”

Vatandaşın maddi sıkıntı içinde olduğunu söyleyen esnaflar, “İşlerimiz çok iyi değil. Çünkü vatandaşta para yok. Onlarda para olmayınca bizler de iş yapamıyoruz. Bir döngünün içine girdik. Vatandaşın durumu iyi olursa bizler de kazanacağız. Çoğu asgari ücretle geçinen vatandaşın birçok masrafı oluyor. Ancak pazar masrafı gibi yerlerden kestikleri harcamalarla arttırmaya çalışıyorlar. Bizler fiyatların uygun olduğunu söylesek de kimi vatandaşlara bu fiyatlar bile pahalı geliyor. İhracat yapılmaya başlanırsa fiyatlar biraz olsun yükselir, bu durumda bizler de biraz olsun rahat nefes alabiliriz” ifadelerini kullandı.

“Yaz Ve Kış Ürünleri”

Emekli maaşıyla geçinen bir vatandaş ise, “Pazarlarda bolluk yaşanıyor. Hem yaz hem de kış meyve ve sebzelerini bulabiliyoruz. Ben bu fiyatlardan memnunum. Kişinin bütçesini zorlamadan istediği ürünleri alabilir. Zaten ürün çeşitliliği oldukça fazla görünüyor. İstanbul’da ya da başka bir şehirde bu kadar çeşitlilik bulamazsınız. Ben fiyatlardan da çeşitlilikten de memnunum. Biz vatandaşlar her şeye pahalı demeyi alışkanlık haline getirdik. Aslında şöyle bir etrafımıza baktığımızda fiyatların daha önceki aylara göre uygun fiyatlara satıldığını görebiliriz. Ben fiyatlardan memnunum. Az bir bütçe ile istediğim meyve ve sebzeleri alabiliyorum” şeklinde konuştu. Haber: Ziya Koçak

banner487

banner487


Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon
X