Osmanlı Geleneği “Süt Gecesi” Hayata Geçirildi

Aksaray Milletvekili Mustafa Serdengeçti’nin eski bir Osmanlı âdeti olan Miraç Gecesi’nde süt dağıtma âdetini hayata geçirme projesi, Miraç Gecesi Aksaray’ın 3 camiinde ibadet sonrası gerçekleşti.

Osmanlı Geleneği “Süt Gecesi” Hayata Geçirildi

 Milletvekili Mustafa Serdengeçti, önceki hafta sivil toplum kuruluşu başkanları ve SÜTAŞ’ın patronu Muharrem Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu meslek önderlerine, mesajla ulaşarak Miraç Gecesi süt dağıtımı geleneğinin yeniden hayata geçirilmesi için destek istedi.

“Kayıtsız Kalmadılar”

Serdengeçti’nin mesajına kayıtsız kalmayan kanaat önderleri ve Aksaray'daki bütün sivil toplum kuruluşu başkanları ile başta Ticaret Borsası, Damızlık Süt Sığırı Yetiştiricileri Birliği, Damızlık Birliği ve Tarım Platformu’nun desteğiyle Aksaray’ın 3 camiinde vatandaşlara ibadetleri sonrası süt, simit, bisküvi ve lokum ikram edildi.

Programa AK Parti İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Merkez İlçe Başkanı Hamza Aktürk ile AK Partili yöneticilerin yanı sıra Aksaray Milletvekili Mustafa Serdengeçti katıldı.

“Mesajınızdan Çok Memnun Oldum”

Aksaray Milletvekili Serdengeçti’nin mesajına içtenlikle olumlu yanıt veren SÜTAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz Ulu Cami önünde süt dağıtılması için firmasıyla destek verdi.  Yılmaz açıklamasında, “Çok kıymetli ve anlamlı mesajınızı aldım ve çok memnun oldum.

Miraç ile süt arasında kurulan bu mübarek bağlantı, sütün iyiliğini ve bereketini yaymayı kendine görev edinmiş ve sütçülük mesleğine tutkuyla bağlı biz Sütaş Ailesi’nin gönlündeki Sütaşkı’nı daha da yüceltmektedir. Bu sebeple mesajınız beni özellikle mütehassıs etti, duygulandırdı.

Aksaray Ulu Camii, Kurşunlu Camii ve Somuncu Baba Camilerinde bu akşam Miraç Kandili münasebeti ile süt dağıtılması hususunda Aksaray’daki arkadaşlarımın gerekli hazırlıkları yapmış oldukları bilgisini sizinle memnuniyetle paylaşmak isterim. Bu vesileyle Miraç Kandil’inizi tebrik eder, en derin saygı, sevgi ve selamlarımı sunarım” dedi.

Süt Geleneğini Anlattı

Ecdadımız Osmanlıların da bu güne önem verdiklerini ve yüzyıllarca sürdürdüklerini belirten ve “Süt Günü” hakkında bilgi veren Milletvekili Serdengeçti “Bugün Resûlullah Efendimizin (S.A.V) Cenab-ı Rabbül Âlemin ile buluşup görüştüğü hadisenin vukuu bulduğu Miraç gecesini idrak edeceğiz. Peygamber Efendimiz (S.A.V) dünyayı şereflendirdiğinde mübarek Anacığı tarafından kendilerine süt ikram edilmiş, yine ayrıca Miraca çıkarken de Cenab-i Allah cc tarafından kendisine süt ikram edilmiştir.  Bundan dolayı Ecdadımız Osmanlı’da da söz konusu mübarek hadiselerden mülhem olarak Mevlid ve Miraç Gecelerini ‘süt günü’ olarak kutlamışlar; camilerde, dergâhlarda, Kur’an kurslarında Mevlid programları ve sonrasında süt dağıtmışlardır.  Merhum Dr. Emin Acar Efendi de bu mübarek günlerde süt dağıtılması için üst düzey yetkililere tavsiye ve nasihatte bulunur, halka süt dağıtılmasına vesile olur, bu konuda ilgilileri harekete geçirirdi. Bu gecelerde içilen sütun tadının annenizden içtiğiniz süt gibi olacağını söylerdi. ‘Miraç’a çıkarken süt içen Rasullullah Efendimiz bir ömür boyu süte devam etmiş her gece bir tas süt içmiştir’ derdi” açıklamasında bulundu. Aksaray’daki 3 camide ibadetlerini yapan vatandaşlara kandil simidi, bisküvi ve lokum dağıtıldı. Haber: Harun Atalay

 

banner487

banner487


Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon
X