Müftü Bal’a İyi Parti’den Kınama

İYİ Parti Aksaray İl Başkanı Özhan Türemiş geçtiğimiz günlerde Vali Aykut Pekmez’in veda yemeğinde İl Müftüsü Cemalettin Bal’ın sarf ettiği sözlerle ilgili tepki gösterdi. Türemiş açıklamasında Bal’ı dini siyasete alet etmekle itham ederek ayrışmaya sebep olduğu için kınadı.

Müftü Bal’a İyi Parti’den Kınama

 Türemiş düzenlediği basın toplantısında müftülük görevini tanımlayarak İl Müftüsü Bal’ın tarafsız olması gerektiğini söyledi. Türemiş açıklamasında “İslam İnançları Sözlüğüne göre; Müftü: Fetva vermeye yetkili din adamıdır. Fetva, Allah yargısı demektir. Müftülük Makamı, ayrıştıran, uzaklaştırtan, ötekileştiren değil birleştiren, kucaklayan bir kurum olmalı, Yaradılanı severim, Yaradan’dan ötürü düsturu olmalıdır” dedi.

“İlkesizlik Rotasız Kılar”

Müftü Bal’ın tutumunun tarafsızlığa gölge düşürdüğünü ifade eden Türemiş “Yönetici konumunda olanlar tutum ve davranışları ile sorumlulukları hususunda son derece titiz olmak zorundadır. Allah her insanı akılla donatmış ve ona sorumluluk yüklemiştir. Her yönetici ve bilhassa din adamlarımızın ilkeleri olmalıdır. Bu ilkeler inancımıza kişiliğimize makam ve mevkiimize uygun olmak zorundadır. İlkesizlik kişiyi başıboş, hedefsiz, rotasız kılar. Bu durum ise kişilik ve karakter zafiyetine yol açar. Bulunduğu kuruma zarar verir. Her türlü çıkar uğruna sık sık karar ve davranış değiştirenler kendi içlerinde ve toplum nazarında tutarsız itibarsız duruma düşerler” diye konuştu.

“Siyaset Allah Davası Değildir”

Siyasetin Allah davası olarak takdim edilmesinin doğru olmadığının altını çizen Türemiş “Unutmamak gerekir ki; ‘Gölge de yaşayanın gölgesi olmaz’ Vatanını sevenler ve yurdumuzun gerçeğine dürüst bakanlar iyi yetişmiş din adamlarının lüzumunu inkâr edemezler. İktidar ve güç sahiplerinin konumlarını korumak ve devam ettirmek adına yaptıkları siyasetin adı asla, Allah davası olarak takdim edilemez. Her kim şerrin adamı olmak için uğraşırsa uğraşsın bizler hayrın Aslanları olmak yolunda mücadele veren cesur yürekleriz” ifadelerini kullandı.

“Yıkmak İçin En Kolay Yol”

Siyaseten insanları birbirine düşürmenin milleti yıkmak için en kolay yol olduğunu ifade eden Başkan Türemiş İl Müftüsü Bal’ı Teşkilat olarak kınadıklarını vurgulayarak “Sonuç olarak insanları siyaseten birbirine düşürmek, bu yüce milleti içten yıkmanın en kolay yoludur. Çünkü insan ilişkilerinin bozulduğu yerde, maneviyat rahmet ve bereket olmaz. Kin ve husumet olur, dargınlık ve küskünlük olur. Aksaray Müftüsünün şahsıma ve camiamıza yapılan bu davranışı İYİ Parti Aksaray Teşkilatı olarak kınıyoruz” şeklinde konuştu. Haber: Bayram Aksu

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon