Mobil Tuzaklara Dikkat

Faturalarda Sinsi Plan

 Mobil Tuzaklara Dikkat

 Sanal alem dolandırıcıları ‘Bil Kazan’, ‘Ara Kazan’ gibi para kazandırmayı vadederek vatandaşların ceplerini boşaltıyor. GSM ve mobil uygulamalar ile aracılık eden dolandırıcılar, yasal faaliyet içerisinde hareket ettikleri iddiasıyla vatandaşların izni olmadan faturalarına 40 ila 150 TL arası ek borç yansıyor.

İptal Ettirilse Dahi Ücret Kesiliyor

Özellikle sosyal medya üzerinden cep telefonuyla gezinen vatandaşlar bilmediği yarışma ve uygulamaları telefonlarına indirerek dolandırıcıların eline düşüyor. Anlamadan üye oldukları platformda haberdar olmadıkları ücretlerle mağdur oluyor. Bu üyelik bilgisi cep telefonuna mesaj olarak atılıyor. Vatandaş ise ne olduğunu anlamak için operatörünü veya bilgi danışmalarını aradığında ise iş işten geçmiş oluyor. Böylece indirdikleri uygulama ve linklere havadan 40 ila 150 TL arasında para ödeyen vatandaşlara sadece soğuk su içmek kalıyor. Çağrı merkezi adı altında vatandaşlara bu içerik servisinin kendilerine ait olmadığı belirtilerek abonelik işlemi gerçekleştiren firma tarafından iptal edilebileceğini söylüyor. Oysa vatandaş hiçbir onay ve teyit vermeden ödemeyi yaparak dolandırılıyor.

Hakkınızı Arayın

Birçok vatandaş, ‘olan olmuş’ diyerek bu tarz dolandırıcıların peşini bırakıyor. Oysa yapılan araştırmalara göre benzer olaylara maruz kalmış bazı vatandaşlar kaybettiği miktarı geri alarak mağduriyetini gideriyor. Fakat şikayet üzerine parasını geri alabilecekleri halde miktarın küçüklüğünden ötürü olayın peşini bırakanlarında olduğu öğrenildi.

BTK’yaŞikayet Edin

Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), GSM şirketleri üzerinden vatandaşı dolandıran bu şirketlerle ilgili en etkili mücadeleyi verebilecek tek kurum. Yasal kılıf adı altında vatandaşın onayı olmaksızın GSM şirketlerini aracı kılarak faaliyetlerini sürmeye devam eden bu firmaların kontrol edilmesi ve gerekirse kapatılması gerekiyor. Tüm bunlar için mağdur olan vatandaşların, eldeki verilerle BTK’ınşikâyet servisi olan ‘https://şikayet.btk.gov.tr/’ adresi üzerinden başvuruda bulunması da önemli bir detay. Özel Haber: Ziya Koçak

 

banner487

banner487


Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon
X