Küçük Metrekareli Evler Peynir Ekmek Gibi Satılıyor

Konut alıcısının yöneldiği küçük metrekareli evler peynir ekmek gibi satılıyor. Yaşam tarzı ile birlikte tercihler bu yönde değişiyor. Buna karşılık balkon ve teraslar olabildiğince büyük isteniyor.

Küçük Metrekareli Evler Peynir Ekmek Gibi Satılıyor

Yaşam şartlarının değişmesi ile birlikte konut alıcılarının beklentileri de değişiyor. Avrupa’da büyük ölçüde küçük konut tercih edilirken Türkiye ve Aksaray’da olabildiğince büyük ve geniş alanlar revaçtaydı. Aksaray’da da artık küçük daireler tercih ediliyor. Toplumun yapısı ile birlikte tüketim alışkanlıklarının değiştiğini kaydeden Aksaray’ın genç mimarlarından Sibelgül Sezer, “Müteahhitler de küçük konut üretmeye yöneliyor. Bireysel yaşama isteği, küçük aile yapısı, konforlu ama ekonomik yaşam arzusu gibi pek çok nedenle küçük konutlar talep ediliyor.

Isı tasarrufu, temizlik kolaylığı gibi nedenler de küçük konutları cazip kılıyor. Zorlaşan yaşam koşulları bireyleri hayatı daha kolay ve pratik hale getirecek tedbirlere yöneltiyor. Minimum metrekareden maksimum fayda sağlanmak isteniyor” dedi. Küçük konut ihtiyacını göz önünde bulundurarak yeni binaların bazılarını bu şekilde tasarladıklarını vurgulayan Mimar Sezer: “Gördük ki küçük daireler daha fazla talep görüyor.  Bu yeni trend konut üreticilerinin mimari anlayışını da tamamen değiştirdi.”

Yatırımcının Da Gözdesi

Rakamsal anlamda da daha erişilebilir olan küçük konutların yatırımcının da gözdesi olduğunu belirten Mimar Sezer, “Daha uygun fiyat, daha kolay kiraya verilebilir ve daha yüksek getirisi var. Ayrıca satma düşüncesi olduğunda satışı çok daha kolay gerçekleşiyor.” dedi. Günlük yaşam kültürünün konut tercihine etkisine vurgu yapan Sezer, şu bilgileri verdi: “Bütün olarak tüm ihtiyaçlara cevap verebilen bir proje sunuyorsanız evin metrekaresi zaten ikinci planda kalıyor. Artık insanlar açık havada bahçe ve balkonunda zaman geçiriyor. Özellikle Aksaray’da o uzun kışlar çok eskide kaldı. Yaz mevsimi uzun. Havalar geç soğuyor, kış çabuk bitiyor. Eskiden altı ay süren kış şimdi üç ay gibi bir sürede etkisini gösteriyor. Sosyal alanlar yanında sunulan imkanlar da çok önemli. İnsanlar artık evde bir yardımcıya gereksinim duymak istemiyor” dedi. Haber: Ziya Koçak

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon