Konut Piyasası Canlandı

Konut satışlarına ilişkin gazetemize değerlendirmelerde bulunan emlakçılar, devlet tarafından vatandaşlara verilen düşük faizli kredinin emlak piyasasının canlandırdığını söyledi. Emlak piyasasından 2013 yılından bu yana meydana gelen durgunluk, verilen desteklerle az da olsa kırılıyor.

Konut Piyasası Canlandı

  Yaklaşık 3 aydır uygulanan düşük faizli konut kredisi ile kent genelinde emlak satışları artarken, satılık ev sayısında da artış olduğu bildirildi. Kredi fırsatını kaçırmak istemeyen vatandaşlar, ev sahibi olmak için kredi kullanırken, ev sahibi olan vatandaşlar ise evlerini satarak daha iyi noktalarda ev sahibi olmak istiyor.

Kredi İmkânı Sona Erdi

Yıllar süren durgunluğun ardından kent genelinde konut satışlarında artış yaşandığını ifade eden emlakçı Eren Candan, indirimli kredi kolaylığının geçtiğimiz hafta sona erdiğini söyledi. İndirimli kredi nedeniyle konut satışlarında bir artış olduğunu söyleyen Candan, “Konut satışları yönünden piyasalarda bir canlılık var. Devlet vatandaşlara konut kredisi konusunda 0,98 imkân tanıdı. Kredi indirimi geçtiğimiz hafta sona erdi. Kredi indirimi ile çok sayıda konut satışı oldu. Tahmini bir rakam yok ancak kredi imkânı ile çok sayıda vatandaş ev sahibi oldu. Şu anda kent genelinde satılık ev sayısının bu denli artmış olmasında kredi imkânları etkili oldu. Emlakçılar olarak bu kredi indiriminden memnunuz, indirimin daha da uzun bir zaman devam etmesi bizler için iyi olacak. Devletin bu konuda 1 yıllık bir çalışma yapmasını istiyoruz. Böylelikle emlak piyasasında uzun yıllardan bu yana devam eden durgunluk dağılacaktır” diye konuştu.

Arazi Satışlarının Artmasını Bekliyoruz

Arazi satışlarına da değinen Candan, “Arazi satışlarında özellikle Tarım Alanlarını Koruma Kanunun çıkması ve devam eden OHAL süreci sebebiyle bir durgunluk var. Yatırımcılarımız, önünü göremiyordu bu nedenle OHAL’in kalkması ile arazi satışlarının da artacağını düşünüyoruz.  Kredi imkânları ile inşaat sektöründe de hareketlilik oldu, aynı şekilde yasada yapılacak bir düzenleme ve OHAL’in kaldırılması konutta olduğu gibi arazi piyasalarında da işlerin artmasını sağlayacak. Umut ediyoruz ki yakın bir dönemde arazi piyasaları da canlanacak” diye konuştu. Özel Haber: Ziya Koçak

 

banner487

banner487


Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon
X