Kim takar çıkan yasayı!

Adres değişikli konusunda dayalı nüfus sisteminin arkasından dolanıyorlar

 Kim takar çıkan yasayı!

KİM TAKAR ÇIKAN YASAYI!

Vatandaşlık görevi olarak her kişinin adrese dayalı nüfus sistemi kapsamında ikametgah adresi beyannamesi üzerine kurulu olan yasa adeta bay-pas ediliyor. Okul kayıtlarının başlamasıyla zorunlu olarak belirli okullara kayıt yaptırmaları gereken veliler, öğrencilerini kendi istedikleri okula kayıt yaptıra bilmek için adresi dayalı nüfus sistemini bay-pas ederek hülle adreslere ikametlerini taşıyorlar. İstenilen okula sorunsuz şekilde kayıt yapıldıktan sonra yeniden eski adreslerine gelerek adeta yasayı takmıyor.

“HÜLLE KAYIT SİSTEMİ”

Her okul kayıt dönemlerinde nüfus müdürlüğünde adres değişikliklerinde artış yaşanıyor. Öyle ki yoğunluk nedeniyle işlem yaptırmak için nüfus müdürlüğüne gelenler dakikalarca beklediği öğrenildi. Okul kayıtları için hülle yapılan adres değişikliği nedeniyle normal nüfus hizmeti alamadıklarını aktaran vatandaşlar, konudan dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirtiyorlar.

OKUL BEĞENME SORUN!

Nüfus değişikliği rakamlarının azımsanmayacak seviyede olduğu Aksaray genelinde, hülle adres değişikliği nedeniyle Nüfus Müdürlüğü gibi Emniyetin kolluk güçleri de boş yere oyalanıyor. Bunun acilen çözüm bulması gerekiyor. Okulların daha iyi konumda olması ve iyi okul ile kötü okul arasındaki uçurumun kapatılması, velinin çocuğunu istediği okula kaydını yaptırması eğitim seviyesi açısından yapabilmesinin önü açılması bekleniyor. Haber: Ziya Koçak

 

 

banner487

banner487