İçme Suyu Projesi İnşaatını İncelediler

DSİ 4. Bölge Müdürü Birol Çınar, Bölge Müdür Yardımcısı H. Koray Bilgi ve ilgili personel, 16 Mayıs Çarşamba günü “Aksaray İçme Suyu Projesi İnşaatın” da incelemelerde bulundu.

İçme Suyu Projesi İnşaatını İncelediler

 Aksaray İçme Suyu 1. Kısım İsale Hattı ile Aksaray İçme Suyu Arıtma Tesisi inşaatında devam eden çalışmaların gözlemlenmesi ve yapılan incelemenin ardından, Arıtma Tesisi şantiye binasında ilgili personel ve yüklenici firma temsilcileriyle bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, DSİ 44. (Aksaray) Şube Müdürü Murat Nazar tarafından Aksaray İçme Suyu Projesi işinin ilerleyişi hakkında heyete bilgi verildi. Projenin iş programı ve çalışmaların seyri hakkında genel bir değerlendirme yapılan toplantı, Bölge Müdürü Çınar’ın gerekli talimatları vermesinin ardından sona erdi.

Aksaray İçme Suyu 1. Kısım İsale Hattı

Aksaray ili içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak DSİ ile Aksaray Belediyesi arasında hazırlanan  protokol gereği yapılacak çalışmalar kapsamındaki işin amacı; DSİ 4. Bölge Müdürlüğünce açılmış olan 6 adet kuyu ile Bağlıköy kaynağının yaklaşık 1 km doğusundaki mevcut Aratol kuyusundan temin edilecek suların Aksaray iline kazandırılması için gerekli içme suyu 1. Kısım tesislerinin yapılmasıdır.  420 bin kişiye ilave içme suyu temin edecek ve Aksaray ilinin 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak projede 50 fiziki gerçekleşme sağlandı.

Aksaray İçme Suyu Arıtma Tesisi

Membran Arıtma (Ultrafiltrasyon+Nanofiltrasyon) tipinde, 34 bin 560 m³/gün kapasiteli olarak inşa edilen tesisle; DSİ 4. Bölge Müdürlüğünce açılmış olan 6 adet kuyu ile Bağlıköy kaynağının yaklaşık 1 km doğusundaki mevcut Aratol kuyusundan temin edilecek suların arıtılması sağlanacak. Tesisin fiziki gerçekleşme oranı 35 olarak açıklandı. Haber Merkezi

banner487

banner487