Hasandağı Değerlendirilmeli

Artık Hasandağı Aktif Olarak Kullanılmalı

Hasandağı Değerlendirilmeli

 10 bin yıllık tarihi geçmişinde onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Aksaray Hasandağı tepesindeki karı ile birlikte Güzelyurt, Ihlara Vadisi ve Tuz Gölü gibi doğal güzellikleri ile dikkati çekiyor. Böylesine birçok özelliğe bünyesinde barındıran Hasandağı’na daha fazla yerli ve yabancı turist çekebilmek için ciddi bir proje ortaya konulamıyor.

Aksaray merkeze 35 kilometre uzaklıktaki temiz havası ve tatlı suyu ile ünlü Helvadere beldesinden 3 bin 268 metre yüksekliğindeki Hasandağı’na tırmanmak, kayak yapmak ve dağ eteklerindeki antik Nora Şehri’ni görmek isteyenler her yıl Hasandağı tırmanış gerçekleştiriyor. Turistlerin büyük bölümü günübirlik gelerek aktivitelerini tamamladıktan sonra şehre hiçbir katkı sağlamadan ayrılıyor. Bugüne kadar birçok il yöneticisi Aksaray’ın simgesi olan Hasandağı için sportif faaliyetler kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini gündeme getirdi ancak hiçbir proje hayata geçirilemedi.

Hasandağı’na Yapılan Yatırımlar Amacına Ulaşmadan Sonlandırıldı

Yakın zamana kadar kayak merkezi yapılması gündeme gelen Hasandağı’na yapılan yatırımlar amacına ulaşmadan sonlandırıldı. Yine kayak merkezi yapılması ve girişimlerin başlaması için dönemin Valisi Selami Altınok’un girişimleriyle ilk olarak 1200 metre uzunluğunda bir pist için çalışma başlatılmıştı. Kayakla ilgili teknik elemanların inceleme yaptığı Hasandağı ile ilgili olumlu sonuç çıkmadı. Hasandağı’nda ortalama 4 ay gibi bir süre kar bulmak mümkün. Karın kayak pist kriterlerine uygun olup olmadığı bilinmiyor ancak yapay karla bu gibi sorunların da aşılacağı düşünülüyor. Eğer kayak pisti hayata geçerse Aksaray ekonomisine ciddi katkı sağlayacağı ifade ediliyor. Aradan fazla bir zaman geçmeden kayak turizmi için Hasandağı’nın uygun olmadığını bunun yerine teleferik yapılması gerektiği açıklandı. Ne yazık ki bu projede şimdilik sözde kaldı.

Hasandağı Yamaç Paraşütü İlgi Gördü

Hasandağı için bu defada yamaç paraşütü için çalışmalar başlatıldı. Alanın uygun hale getirilmesi için arazi düzleme girişimleri yapılarak hazır hale getirildi. Aksaray Valiliği başta olmak üzere Aksaray Belediyesi, İl Özel İdaresi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ciddi organizasyonlar yaparak 2014 yılında Hasandağı Yamaç Paraşütü Festivali, 2015’te de Uluslararası XC Open Hasandağı Uzun Mesafe Yamaç Paraşütü Şampiyonası düzenlenmesini sağladı. Olumlu tepkiler üzerine 2016 yılında dünyanın en büyük yamaç paraşütü organizasyonu olan Paraglıdıng World Cup, Yamaç Paraşütü Dünya Kupasına, 13 farklı ülkeden 150 pilot katılmıştı. Özel Haber: Ziya Koçak

banner487

banner487