Harmana Ateş Düştü

Bu yıl yağışlarla birlikte beklenen yüksek rekolte ile sevinen çiftçi, yangınlarla üzüldü. Yangınlar sonucu 15 gün içinde yüzlerce dönüm ekili alan kül oldu. Çiftçiler bir yıllık emeğinin kül olmasını çaresiz gözlerle izledi.

Harmana Ateş Düştü

 Hububat sezonu devam ederken Aksaray’ın dört bir yanından gelen tarla yangını haberleri aynı zamanda yürekleri de yaktı. Aksaray genelinde 15 gün içinde 10’a yakın tarla yangını meydana geldi. Yangınlarda yüzlerce dönüm ekili alan kül oldu. Yangınların en büyük nedeni olarak ise söndürmeden atılan izmaritler, biçerdöver ve traktörlerden çıkan kıvılcımlar, yakılan ateşler, yüksek gerilim hatları ve anız yakılması görülüyor.

Çiftçiler Çaresizce Yangınları İzliyor

Yangınlarda en büyük zararı yine çiftçi görüyor. Bir anlık dikkatsizliği veya vatandaşların bilinçsiz hareketi sonucu tarlasının yanmasının çaresiz gözlerle izleyen çiftçiler, gözyaşlarını tutamıyor. Çıkan yangınlar sadece tarla sahibi çiftçilerin değil, görenlerin de yüreğini yakıyor. Uzmanlar ise çiftçileri artan yangınlara karşı uyararak, ekili alanlarda sigara içilmemesini, ateş yakılmamasını ve bireysel atıkların atılmamasını istiyor.

Yangınların En Önemli Nedeni İzmarit

Bireysel atıkların içinde bulunan cam, plastik gibi ürünlerin güneş altında mercek görevi yaptığını ve yangına neden olduğunu belirten Aksaray Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri, atıkların toplanarak tarlada bırakılmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Yangınların büyük bölümünün iyi söndürülmeden atılan izmaritlerden kaynaklandığını ifade eden yetkililer, “Yangın yerinde yaptığımız tespitlerde genelde izmarit çıkıyor. Çok nadir olmakla birlikte biçerdöver ve traktörlerden çıkan kıvılcımlar da yangına neden oluyor. Ayrıca anız yangınları da etkili. Bu nedenle kesinlikle harmandan sonra anızın yakılmamasını tavsiye ediyoruz. Yakanlar hakkında zaten cezai müeyyide uygulanıyor. Bir de atıklar var.

Köylü yemeğini yedikten sonra atıkları tarlaya bırakıyor. Bu atıklar da belli bir süre sonra güneşle birlikte mercek görevi yapıyor ve yangın çıkıyor. Bu nedenle çöpler tarlaya atılmamalı. Bunun yanında çiftçiler tarlalarının etrafını traktörle birkaç tur sürmeli. Böylece olası yangınların kendi tarlalarına veya diğer tarlalara sıçraması önlenmiş olur” dedi.

Trafolar Da Yangına Neden Oluyor

Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak da çiftçileri uyardı. Yangınların genelde izmaritlerden kaynaklandığının altını çizerek, tarlalarda ki elektrik trafolarının da yangına neden olduğunu kaydetti. “Tarlada sigara içilmesin” uyarısında bulunan Koçak, “Köylülerimiz tarlada çalışırken sigara içiyor ancak izmariti söndürmeden atıyor veya söndürdüğünü sanıyor. Onun için tarlada sigara içilmemeli. Ayrıca sürücüler de içtikleri sigaraları camlardan dışarı atmamalı. Çünkü atılan sigaralar rüzgârında etkisiyle ekinlerin bulunduğu tarlalara ulaşıyor. Yüksek gerilim hatları ve trafolar da tehlike oluşturuyor. Kuşlar veya arıza nedeniyle trafolardan kıvılcımlar çıkmakta ve bu da yangına neden olmaktadır. Bu tehlikeden kurtulmak için trafonun etrafının birkaç tur traktörle sürülmesi yangın tehlikesini büyük oranda kaldıracaktır. Artan yangınlar aynı zamanda bir kez daha tarım sigortasını gündeme getirdi. Birkaç yıldır gündemde olan tarım sigortasını çiftçilerin çok küçük bir bölümünün yaptırması ise köylünün sigortanın önemini henüz kavramadığını gösteriyor.

Sigorta ve Aracılık Hizmetleri Sahibi Şerafettin Karip, köylünün henüz sigorta bilincine ulaşmadığını söyledi.

“Çiftçilere sigorta bilincinin yerleştirilmesi gerektiğini artan hububat yangınları göstermiştir” diyen Karip, şunları kaydetti: “Bugüne kadar çok az sayıda çiftçi sigorta yaptırmak için müracaatta bulundu. Çünkü 'sigorta yaptırmaya ne gerek var' diyor köylü. Ancak başına bir afet geldiğinde sigorta şirketlerine koşuyor ama geç kalıyor. Onun için köylülere tek tek gidilip sigortanın önemi anlatılmalıdır. Ayrıca tarım sigortasının yüzde 50’sini çiftçi karşılıyor. Böylece çiftçi yüzde 50 kâra geçmiş oluyor. Böylece herhangi bir afet karşısında sigortalı çiftçi zararının karşılığını alıyor. Sigortasız çiftçi ise zararını nasıl karşılayacağını kara kara düşünüyor” diye konuştu. Özel Haber: Ziya Koçak

 

banner487

banner487


Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon
X