Halk Otobüsleri Gözetleniyor

Halk Otobüsleri Kayıt Altında

Halk Otobüsleri Gözetleniyor

 Aksaray’da faaliyet gösteren Özel Halk Otobüsleri’ne kamera sisteminin takılı olduğunu belirten Aksaray Minibüsçüler Halk Otobüsleri ve Umum Servisçiler Esnaf Odası Başkanı Veysel Öztürk, kamera sistemiyle otobüs yolculuğunun kayıt altına alındığını, görevliler tarafından saniye saniye izlendiğini söyledi.

Aksaray’da özel halk otobüslerinin görevliler tarafından sürekli izlendiğini anlatan Aksaray Minibüsçüler Halk Otobüsleri ve Umum Servisçiler Esnaf Odası başkanı Veysel Öztürk, olası bir saldırı, kaza, hırsızlık gibi olayların takibini sağlamak amacıyla 186 adet özel halk otobüsünün her birinde üçer tane güvenlik kamerasının bulunduğunu açıkladı.

Halk Otobüsleri Uydudan Takip Ediliyor

Amaçlarının vatandaşların ve şoförlerin güvenli ve huzurlu bir şekilde yolculuk yapmalarının sağlamaları olduğunu dile getiren Öztürk, “Tüm halk otobüslerimizde takip sistemi (GPRS) takılı. Araçlara takılan bu sistem sayesinde günlük çalışmalar izlenebiliyor” dedi.

Uçaklarda Olduğu Gibi Otobüslerde De Kara Kutu Bulunuyor

Otobüsler içerisinde içeriyi kayıt altına alan kara kutu gibi sistemin bulunduğunu belirten Öztürk, “Otobüs içerisi kayıt altına alıyor. Bir olay cereyan ederse o otobüsün iç kayıtları da şikayet üzerine gerekli emniyet birimleri tarafından inceleniyor. Şoför bunu sökemez. Sökmeye kalkışsa suçu kabul etmiş olacağından hakkında yasal süreç başlatılır” dedi.

Otobüsler Güzergâh Dışına Çıkamaz

Otobüslerin yer ve hız bilgileri, cihazlar yardımıyla kurulan bu sistemde bilgisayar ortamında toplandığını aktaran Öztürk, “Tüm araçlar, anlık olarak kontrol edilebiliyor. Sistemden, araçların gün içerisinde ne kadar çalıştığı, hangi bölgede çalıştığı, çalışma bölgesinin dışına çıkıp çıkmadığı kontrol ediliyor. Kaç kilometre yaptığı, kaç litre yakıt aldığı da sistem sayesinde izlenebiliyor. Sistem, ilgili araçların tüm güzergâhtaki hareketlerini takip ederek uyarı ve raporlama işlemlerini gerçekleştiriyor. Görevlendirme dışı hareketler sistem tarafından uyarılmakta olup, gerekli işlemler için ilgililere aktarılıyor” dedi.

Şoförlerin Sicil Kaydı Temiz

Halk Otobüs şoförlerinin titizlikle seçildiğine dikkat çeken Öztürk, “Otobüslerin hızı, istikameti, bulunduğu yer, saat kaçta kontak açıp, kaçta kapattığı anlık olarak tespit edilebiliyor.

Şoförlerimizin hiç birinde sabıka kaydı yoktur. Hepsinin adli sicil kaydı temizdir. Zaten sicil kaydı bulunan halk otobüslerinde görev yapamaz. Yapabilse dahi biz buna müsaade etmeyiz” dedi.

Özel Haber: Ziya Koçak

 

banner487

banner487


Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon
X