Gözler Kar Yağışında

Başkanın Ve Üreticinin Morali Bozuk

Gözler Kar Yağışında

 Geçiminin büyük bölümü tarım ve hayvancılığa dayalı olan Aksaray’da arazilerinde buğday ekili olan çiftçileri kuraklık endişesi sardı. Beklenen kar yağışının gerçekleşmemesi yüzünden sulama göletlerindeki su seviyesinin düşmeye başlaması, çiftçileri kara kara düşündürüyor.

Hububat ekimi sonrası kış mevsiminin ortasına gelinmesine rağmen, kar yağışının gerçekleşmemesi üreticiler tedirgin etti. Yağışların olmamasının bugünlerde en çok buğday ve arpa yetiştiricilerini olumsuz etkilediğini belirten Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, ayrıca sulama göletlerindeki doluluk oranlarının düştüğünü söyledi. Buğdayın gelişimini tamamlaması için kar yağışının önem arz ettiğini vurgulayan Koçak, beklenen yağışların gelmemesi durumunda buğday ve arpalarda önemli ölçüde verim düşüklüğü yaşanabileceğine işaret ederek, “Aksaray’da her sezon binlerce dönüm alana buğday ekimi yapılıyor. Ekim yapılan arazilerin büyük çoğunluğu kırsal bölgelerde. Bu nedenle takviye amacıyla sulama yapılması da mümkün değil. Verim düşüklüğü yaşanabilir” şeklinde konuştu.

“Düzensiz Yağış, kuraklık getirebilir”

Beklenen kar yağışının gerçekleşmemesinin etkilerinin önümüzdeki yaz aylarında görülebileceğine dikkat çeken Koçak, kuraklık sıkıntısının baş gösterebileceğini kaydetti. Önceki yıllardaki kış aylarında da benzer sıkıntıyla karşılaştıklarını anlatan Koçak,  “Aksaray’da eylül ayında aralıklarla başlayan yağmur yağışı aylarca sürerdi ve aralık ayında da kar yağışı başlardı. Ancak, bu yağış beklentisi son yıllarda düzensizleşmeye başladı. Bu düzensizlik çiftçiyi kara kara düşündürüyor” diye konuştu.

“Sulama Göletleri Dolmadı”

Aksaray’da sulama göletlerinin şu anki doluluk oranının yüzde 50’lerin altında olduğunu vurgulayan Koçak, yeterli yağış olmazsa, önümüzdeki yıl yaz aylarında tarımsal faaliyetlerin susuzluktan ötürü olumsuz etkilenebileceğini vurguladı. Koçak, “Sulama göletleri tarımsal faaliyetlerin can damarı gibi. Bu göletlerin tarımsal sulama ihtiyacını karşılayabilmesi için bugünlerde mevsime özgü kar yağışının başlaması gerekiyor” dedi. Özel Haber: Ziya Koçak

banner487

banner487