Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği Devam Ediyor

Unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarının yeniden yaşatılması amacıyla Aksaray Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından bu yıl 5.’si “Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği” tam gaz devam ediyor.

Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği Devam Ediyor

 İlk ve ortaokul öğrencilerini bilgisayar ve televizyon alışkanlığından kurtarmak ve eski sokak oyunlarını yeniden canlandırmak için hayata geçirilen proje Dağılgan spor salonunda tam gaz devam ediyor.

İlkokul öğrencilerini televizyon ve internet bağımlılığından kurtarıp, sokaklarda oyun oynamaya özendiren 'yağ satarım bal satarım', 'mendil kapmaca', 'tombik' (9 taş) ve 'yakan top' oyunları şenlik havasında geçiyor.

Dağılgan spor salonuna gelen minikler hem geleneksel oyunları oynayıp hem de çocuklarımızı kapalı ve sanal ortamlardan uzaklaştıran, paylaşmayı, yardımlaşmayı, arkadaşlığı, beraber gülüp beraber ağlamayı yani takım olmayı öğretiyor. Aksaray Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yetkililer, Eskiden oynanmış olan oyunların günümüze uyarlanması, unutulmaması, gelecek kuşaklara aktarılması ve daha önemlisi çocukların dijital bağımlılıktan kurtulması adına sokak oyunlarının Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından illerimizde İlkokullarda, Ortaokullarda bu oyunları oynatıyoruz. Bu oyunlarımız çeşitli illerde belirli isimler adında oynanan oyunlar. Amacımız bunların unutulmaması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. Bu oyunlarımızda amacımız oyunlarımızı şenlik şeklinde yapmak. Çocuklarımız eğlenmeleri ve başta da ifade ettiğim gibi dijital bağımlılıktan uzak olmalarıdır” dedi.Haber: Fatıma Esra Öz

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon
X