Geleceğin Bilim Adamlarının Okulunda Mezuniyet Heyecanı

Yapacakları ürünlerle ülkeye katma değer sağlayacak bilim adamlarının yetişmesi için kurulan ve Türkiye'deki üniversiteler arasında alanında tek bölüm olan Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümü ilk mezunlarını vermeye hazırlanıyor.

Geleceğin Bilim Adamlarının Okulunda Mezuniyet Heyecanı

İlk kez 2013 yılında öğrenci almaya başlayan ve biyoteknoloji, nanoteknoloji, moleküler biyoloji ile genetik alanlarındaki Ar-Ge çalışmalarına katkı sağlayacak nitelikli eleman yetiştirmeyi amaçlayan bölüm, bu yıl 23 öğrenciyle ilk mezunlarını veriyor.  Öğrenciler, 15 Haziran'da gerçekleştirilecek mezuniyet töreni ile diplomalarını alacak.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, 2006'da kurulan üniversitenin hızla geliştiğini ve Türkiye'nin en önemli üniversiteleri arasında yer almaya başladığını söyledi. Gelişmeye bağlı olarak fakülte ve bölüm sayısında da artış olduğunu ifade eden Şahin, şöyle devam etti: "Biz hayatta karşılığı olan fakültelerin yanı sıra hayatta karşılığı olduğunu düşündüğümüz bölüm ve programlara ciddi anlamda yatırım yapmaya çalışıyoruz. Bunlardan biri de Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji bölümümüz. Bu disiplinler arası bir bölüm. Bölümdeki akademik kadromuz çok güçlü"  dedi.

"Uluslararası dergilerde yayınlanmış makaleleri var"

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Algı ise 181'i lisans, 56'sı yüksek lisans düzeyinde toplam 237 öğrencinin bölümde çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı. Bölümün Türkiye'deki üniversiteler arasında tek olma özelliği bulunduğunu dile getiren Algı, ilk defa mezun verecek olmanın heyecanını yaşadıklarını vurguladı. Algı, tüm dünyada ilgi gören bölümün Türkiye'de yavaş yavaş ön plana çıktığına dikkati çekerek şunları söyledi: "23 öğrencimiz mezun olacak.

Bunların üçte biri Erasmus gibi programlarla yurt dışı tecrübesi kazanma fırsatı buldu. Yarısına yakınının uluslararası dergilerde yayınlanmış makaleleri var.  Birçok öğrencimiz ulusal ve uluslararası sempozyumlarda bildiri sunma imkânı yakaladı. Türkiye'de genellikle bu tür çalışmalara yüksek lisans ve doktora düzeyinde önem veriliyor. Amacımız vizyonu yüksek, öz güveni olan, yenilikçi ve ülkeye katma değer sağlayabilecek gençler yetiştirmek. Ülkemizde ekonomik kazanımlar ve toplumsal refahın artması bakımından bu tür nitelikli insanların yetişmesi son derece önemli."

"Dışa bağımlılığı azaltmayı hedefliyoruz"

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Kaya da gelişmiş ülkelerde lisans öğrencilerinin "proje nasıl yazılır, nasıl ürüne dönüştürülür ve bu ürünler nasıl dünya literatürüne sokulabilir" gibi konularda yönlendirildiğini anlattı. Üniversitede öğrencilere ülkeye katma değer yaratma ve girişimci olmalarına yönelik eğitim verdiklerine işaret eden Kaya, "Bu bölümde öğrencilerimize devlet memuru olmalarından ziyade, kendi işini kuran ve ürettiği ürünü dünyaya pazarlayan bilim insanları olmaları için eğitim veriyoruz. Amacımız, öğrencilerimizin kendi ürünlerini üretmesi. Burada ürettiğimiz ürünler var. Bunları arttırıp, ülkenin ithalatını düşürmeyi, ihracata yönlendirmeyi, dışa bağımlılığı azaltmayı ve dünya pazarına açılmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Öğrencilerden Kevser Yıldırım, hocalarının desteğiyle kolon kanseriyle ilgili çalışmalar yaptığını ve araştırmalarında son aşamaya geldiğini aktardı. Araştırmanın kolon kanserinde kontrollü salınım yapan mikrokapsüllerin üretilmesini hedeflediğine dikkati çeken Yıldırım, "Çalışmamızı daha da geliştirmeyi amaçlıyoruz" dedi. AA

banner487

banner487


Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon
X