Evde Seçim

Yüksek Seçim Kurulu 24 Haziran seçimleri öncesi bir ilke daha imza atıyor. Evde yatalak olan seçmenler için bu yıl yeni uygulama ile evlere kadar gidilerek sandıklar kurulacak.

Evde Seçim

 Böylece sandık sayıları da artış gösterecek. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Dr. Devlet Bahçeli’nin erken seçim söylemi sonrasında alınan seçim kararı sonrası aday adayları partilere başvurularını yaptı. Çeşitli yöntemlerle aday adayları mülakatlara alındı. 22 Mayıs’ta ise partiler adaylarını açıklayacaklar. Yüksek Seçim Kurulu temsilde adalet olması için bu yıl yeni bir uygulamaya daha imza atacak. Evde yatalak olan seçmenler için bu yıl yeni uygulama ile evlere kadar gidilecek. Bir başkan, 6 sandık kurulu üyesi, 1 güvenlik görevlisi 1 şoför tahsisi yapılacak. Her sandıkta 20 seçmen oy kullanabilecek. Yatalak olduklarına yönelik raporları da ilçe seçim kurullarına teslim edilecek. YSK böylesi bir kararı alırken seçim güvenliğini de göz önünde bulundurarak, sadece şehir merkezinde bu uygulamayı hayata geçirecek. Köylerdeki yatalak hastalar için ise böylesi bir karar henüz alınmadı.

Sandık Sayısı Artacak

Yatalak hastalar için yaptırılan sandıklarla birlikte mevcut sandık sayımız da artacak. Sandık sayısı arttığı içinde ekonomik olarak Yüksek Seçim Kuruluna, daha doğrusu bütçeye de ek bir maliyet çıkacak. Sandık Kurulu Başkanı 306 TL, memur üye 186 TL, partili üye ise 93 TL ücret alacak. Ancak temsilde adalet olması için YSK hiçbir masraftan kaçınmıyor. Yüksek Seçim Kurulu sandık bölgelerinde yaptığı hazırlıkların hepsini her evde ayrı açacak. Bunun için özel kabinler yaptırıldı. Yatalak olan hastalar için evde düzeneği kuracak olan sandık kurulu üyeleri her evde bunu uygulayacak.

Önceki Seçimde 257 Bin 196 Seçmen 974 Sandıkta Oy Kullanmıştı

Geçen seçimlerde Merkez’de 178 bin 51 seçmen 632 sandıkta, Ağaçören’de 6 bin 901 bin seçmen 42 sandıkta, Eskil’de 16 bin 123 seçmen 76 sandıkta, Gülağaç’ta 13 bin 326 seçmen 53 sandıkta, Güzelyurt’ta 8 bin 689 seçmen 34 sandıkta,  Ortaköy’de 23 bin  945 seçmen 97 sandıkta, Sarıyahşi’de 4 bin 172 seçmen 19 sandıkta,  Sultanhanı’n da 5 bin 989 seçmen 21 sandıkta olmak üzere il genelinde toplamda 257 bin 196 seçmen 974 sandıkta oy kullanmıştı. Bu yıl ise sandık ve seçmen sayılarının yatalak hastalara da oy kullandırılacak olması nedeniyle artacak. Özel Haber: Ziya Koçak

banner487

banner487