Et Çok Alan Yok

Kasap Esnafı Zor Durumda

Et Çok Alan Yok

 Kış aylarında et tüketiminin azalmasına bir de ithal et satışları eklenince esnaf iyice zor durumda kalıyor. Kasaplar bu işin biran önce çözülmesini istiyor. Son yıllarda ithal etin ülkemize fazla gelmesi, ulusal marketlerde ucuz et reyonlarının açılması, market zincirlerinin kendi etinin üretmesi ve kasap reyonlarında yaz mevsimine nazaran kış mevsiminde fiyatlarda ve iş potansiyelinde düşüş görülüyor. Kasap esnafından edinilen bilgiler doğrultusunda; milletin yaz aylarına oranla kışın daha az et tüketmesi, ucuz et reyonları, ithal etin gün geçtikçe rağbet görmesi, ulusal marketlerde kampanyaların yapılması, halkın kasaplarda etin pahalı olduğunu düşünmesine yol açıyor. Kış aylarında reyonlardaki kırmızı ve beyaz et fiyatlarında düşüş olmasına rağmen kasap esnafının işleri pek tat vermiyor.

Halk Kırmızı Et’ten Uzaklaşıyor

Halkın artık kırmızı et almaya çekindiğini dile getiren kasap Mahmut Koç, “Orta kesim insanlarının gücü kırmızı ete yetmemeye başladı. Eskiden herkesin alabildiği kırmızı et artık reyonlarımızda altın değeri taşımaya başlıyor. Kurban bayramı zamanlarında fiyatlar düşse de kısa zamanda kırmızı et eski fiyatına geri dönüyor. Hal böyle olunca da tüketici kırmızı etten ümidini kesip beyaz ete yöneliyor. Bu yüzden çoğu kasap iş olsun diye beyaz eti reyonlarında daha fazla barındırıyor. Alınan kırmızı et olarak da çoğunluk kıymayı tercih ediyor ama az miktarda yemeğe tat verecek kadar alıyorlar” diye konuştu.

Et İthal Etmek Çözüm Değil

Ülkeye dışardan etin girmesinin fiyatların düşmesine çözüm olmadığını kaydeden kasap Koç, “Sürekli dışardan et getiriliyor ama bizim et fiyatlarımız aynı. Nedeni ise ithal etin bize değil de market zincirlerine ya da ulusal marketlere fabrika çıkışlı olarak verilmesi. Böyle olunca da onlar ucuza et imal edebiliyor. Gelen ithal etin bize ulaşana kadar birkaç yerde el değiştirmesinden dolayı üzerine konulan kar payı yerli etin fiyatına dönüşmesine sebep oluyor. Durum böyle olunca da kasaplar da ithal et almak yerine yerli eti tercih ediyor. En azından sattığımız etin nereden geldiğini biliyoruz. Hal böyle olunca ne biz kırmızı etten yararlanacağız nede halk doyabilecek. Çünkü ithal ete güvenemiyor tüketici. Yerli et de pahalı geliyor. Ama ithal et ucuzladığı sürece halk da ithal ete alışırsa eğer kasapların toptan işleri berbat olacak” dedi.

Kasapların Dertlerine Yetkililerden Cevap Geldi

Getirilen ucuz et reyonlarının kasaplara da verilmesi gerektiğini, vermiyorlarsa bile Türkiye’de ki et fiyatların düşürülmesi için bir şeyler yapılmasını dile getiren kasap esnafı için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, et fiyatları için uygulamaların başladığını, et fiyatlarında kalıcı çözümler aradıklarını ve et fiyatlarının yüzde 40 düşeceğini belirtti. Bakan Fakıbaba açıklamasında “Bakanlık olarak kısa zamanda et fiyatlarıyla ilgili çalışma yapacağız. Türkiye’de hayvancılığın artırılmasına yönelik çalışmalarımız var. Bakanlık olarak et fiyatlarında kısa vadeli çözüm değil, kalıcı çözümler arıyoruz” şeklinde konuştu. Özel Haber: Ziya Koçak

 

banner487

banner487