Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 14:31 Bu haber 617 kez okundu
 
Esnaf Alacağını Tahsil Edemiyor
Esnafın Sıkıntısı İş Değil, Nakit Para
AKSARAY Haberi
 Esnaf Alacağını Tahsil Edemiyor

 Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Ceylan, esnafların en büyük sıkıntısının iş değil tahsilat olduğunu, piyasada nakit para sıkıntısının çekildiğini söyledi.

Küçük esnafın iş sorunu olmadığını kaydeden AESOB Başkanı Ceylan, küçük esnafın veresiye çalıştığı için sorunlar yaşadığını söyledi. Esnafların genelde sıcak para sıkıntısının olduğunu kaydeden Ceylan, “Bu da küçük bir şehir olmamızdan kaynaklanıyor. Halk arasında veresiye denilen açık hesap çalışma şekli Aksaray’da biraz yaygın. Veresiyeyle çalışma şekli bizim esnafımız arasında da yaygın. Bizim en büyük sıkıntımız iş değil tahsilat. Piyasada herkesin en büyük sıkıntısı nakit para” dedi.

Sigara Ve Ekmek Satılmasın

Ceylan, “Alışveriş merkezleri dünyanın bir gerçeğidir. Bunu kabul etmek lazım. Küçük esnafın alışveriş merkezleriyle mücadele etmesi için çeşitli tedbirler alınabilir. Bizim önerilerimiz var bu konuda ama kabul görmüyor. Sigara ve ekmek büyük alışveriş merkezlerinde satılmasın. Bunların çok büyük bir kar marjı yok. Alışveriş merkezlerindeki zincir mağazaların bunlara ihtiyacı da yok. Ama bizim küçük esnafımızı sürükleyen ürünler bunlar. Büyük alışveriş merkezlerinde sadece sigara satışı yasaklansa ben küçük esnafa bir hareketlilik geleceğine inanıyorum” diye konuştu.

Esnaf Kermeslerden Dertli

Yılın belirli aylarında ilimizde kermesler düzenlendiğini dile getiren Ceylan, “Kermeslerimiz hijyenden uzak faaliyet göstermektedir. Örnek verecek olursak nerede yapıldığı belli olmayan pasta, börek gibi ürünleri açık havada satıyorlar. Ayrıca kermesi düzenleyenler kira, işçi parası, girdi maliyeti gibi ödemeler yapmıyorlar. Bu satışlardan dolayı iş yerinin vergisini veren kirasını ödeyen, maaşını ödeyen gibi devlet denetiminden geçen işyerlerinin esnaf ve sanatkârı olumsuz etkiyor. Kermeslerin kaldırılması gerekiyor. Kermeslerde öğrencilere destek olmak amacıyla yaptıklarını beyan ediyorlar. Devletimiz öğrencilere gereken desteği veriyor” dedi. Özel Haber: Ziya Koçak

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Esnaf, Alacağını, Tahsil, Edemiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı