Elektrik Borcunu Ödemeyene Destek Yok

Çiftçi kuraklık nedeniyle zor zamanlar yaşarken bir darbe de devletten geldi.

Elektrik Borcunu Ödemeyene Destek Yok

Bakanlar Kurulu Kararı ile çiftçi elektrik borcunu ödemeden devlet desteklerinden faydalanamayacak. Geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu’nda alınan kararla tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere destekleme ödemeleri verilmeyecek. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere, bu borçları ödeninceye kadar yıl içinde yapılması gereken tarımsal destekleme ödemeleri verilmeyecek.

Kuraklık yüzünden zor günler geçiren çiftçiye bir darbe de Hükümetten geldi. Karar kapsamındaki bankacılık işlemlerini ise Ziraat Bankası gerçekleştirecek. Bu kararla birlikte hükümet özelleştirdiği elektrik dağıtım şirketlerin tahsildarlığını da devlet eliyle yapacak. Aksaray’da çok sayıda çiftçinin MEDAŞ'a borcu bulunuyor. Hükümet aldığı son kararla çiftçi hükümetin kendilerinden yana değil elektrik dağıtım şirketlerinden yanında olduğunu düşünüyor.  Hükümetin bu kararı çiftçiye değil elektrik dağıtım şirketlerine yarayacak. Kaybeden yine Türk tarımı ve Türk çiftçisi olacak.

 

Sadece Medaş’a Borç Yok

 

Çiftçiler olarak zor durumda olduklarını ve elektrik borcunu ödeyecek hallerinin kalmadığını belirten üreticiler, “Bu yıl yüzde 80’e yakın kuraklık yaşanıyor. Bu durumda elektrik borcu olanların destekleme alamayacağı ifa ediliyor. Biz böyle bir durumda traktörlerimizin anahtarlarını MEDAŞ’a teslim etmemiz lazım. Alın traktörleri, asgari ücretle çalışalım. Bizlerin sabit ve düzenli bir geliri yok. 4-5 yıldır bir kuraklık var. Bir geçen sene rahat ettik. Bu sene de zor geçiyor kuraklık çok fazla. Son 20 senenin en kurak yılı deniliyor. Bu şartlarda mahsul alamayacağız, elektrik borcunu nasıl ödeyelim? Bizlerin sadece elektrik borcu yok. Pek çok petrole de borcu var.”

 

Faizsiz Yapılandırma Şart

 

Devletin kendilerini gözetmesi gerektiğinin altını çizen çiftçiler; “Elektrik borçlarımız faizsiz bir şekilde yapılandırılması lazım. Faizlerin silinmesi lazım. Daha önce de yapılandırma yapılmıştı fakat kuraklık var. Bu elimizde olan bir şey değil. Yapılandırma yapılırken de bu sene ödeme yapamayacağı dikkate alınmalıdır. Bu şartlarda ödeme yapamayacağımızı herkes biliyor. İnanmıyorsanız Tarım il-ilçe müdürlükleri gelsinler halimize baksınlar. Yetkililerden talebimiz çiftçinin desteğine ipotek koymasınlar.”

 

Çiftçiler De Alınan Karardan Memnun Değil

 

Karar alıcıların çiftçinin, halkın durumunu gözetmediğini belirten İsmail Koçak isimli çiftçi, “Biz her sene bunun sıkıntısını çekiyoruz. Şu an çiftçi zaten desteklemelerle ayakta duruyor. Bazıları çiftçi desteklere güveniyor gibi sözler söylüyor, çalışmıyormuşuz gibi davranılıyor.

Uzu bir süredir kuraklık sıkıntısı çekiyoruz. Rahmet inmezse biz ne yapalım? Böyle olduğu için herkes köyden kaçıyor. Çiftçilik yapmak istemiyor. O zaman bırakalım, üretmeyelim ürünler dışarıdan gelsin. Çiftçi kuraklık nedeniyle desteklenmelidir. Bu sene çiftçinin elektrik borcu ödeyecek hali kalmadı” şeklinde konuştu. Haber: Ziya Koçak

banner487

banner487