Ekmek İsrafı İki Katına Çıktı

Ramazan ayında ekmek ve pidenin sıcak tüketilmek istenilmesi ve açlık etkisinin hissedildiği iftara yakın saatlerde yapılan alışverişlerde ihtiyaçtan fazla alınması Aksaray’da binlerce ekmek ve pidenin çöpte gitmesine neden oluyor.

Ekmek İsrafı İki Katına Çıktı

 Ramazan ayında çöpe giden ekmek miktarının iki kat arttığı ifade edilerek, vatandaşların ekmeğini ve pidesinin yeteri kadar almaları istendi. Aksaray merkezde günlük ekmek israfı Ramazan ayı ile birlikte tavan yaptı. Merkezde günlük yaklaşık 100 binin üzerinde ekmek üretilen Aksaray’da normal günlerde israf yüzde 5’i buluyor. Ramazan ayı ile birlikte israf ise uzmanlara göre ikiye katlanıyor.

Milli Servet Çöpe Gidiyor

Ramazan ayında fırınlarının ekmek üretimi diğer aylara göre hemen hemen aynı. Ancak ekmek israfı bu ayda daha da artıyor. Vatandaşlardan ekmeğini, pidesini yeteri kadar alması isteniyor. Yapılan bu israfın karşısında gazetemize değerlendirmelerde bulunan fırıncılar, “Ramazan’ın bereketi ayı olabilmesi için Müslümanların bu ayın ruhuna uygun hareket etmeleri gerekmektedir. Ramazan ayında ekmek israfı azalması gerekirken aksine artması, bir ibadet ay olan Ramazan ayında israfın üst düzeye çıkması düşündürücüdür” dedi.

Ekmek Soframızın Baş Tacıdır

Fırıncılar, “Bir yerde gördüğümüz ekmeği alıp öptükten sonra alnımıza koyan ve onun yüksekte olması gerektiğini çocukluktan zihinlere yerleştiren duyarlı bir toplumun mensuplarıyız. Zengin-yoksul ayrımı olmaksızın her sofranın baş tacı olan ekmeğin bereketine ve kutsallığına inanırız. Bu değerlerimizden dolayı yetkilileri halkı bilinçlendirmeye ve bu israfa dur deme adına göreve çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. Özel Haber: Ziya Koçak

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon