Eğitim Her Alanda Şart

Bahar mevsimine sayılı günler kala meyve bahçelerinde gözlenen canlılık ile birlikte çiftçileri bahçe temizleme ve ağaç budama telaşına düşecek. Çiftçilere önemli uyarılarda bulunan uzmanlar, bilinçsizce yapılan budamanın ürünlerde büyük rekolte kaybına neden olacağı uyarısında bulundu.

Eğitim Her Alanda Şart

 Bilinçsiz Budama Yapmayın

Bağ ve meyve ağacı budamasında yeterli bilgiye sahip olmayan üreticiler, bilinçsiz yapılan budama bahçelerde ciddi ürün kaybına neden olduğu bu nedenle üreticilere eğitim verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Budamayla terbiye edilen ağaçların şekil budaması yapılmazsa bir yıl içerisinde dal budak salıyor.

Budama Yapılmazsa Az Meyve Verir

Meyve ağaçlarındaki gereksiz dal ve yaprakların bitkileri hastalıklara karşı daha dirençsiz düşürdüğünü vurgulayan uzmanlar, “Bitkiler genetik olarak bir özelliğe sahip. Bitkiye dışarıdan müdahale edildiği zaman, bitki o müdahaleyi kendisine bir uyarı olarak algılıyor. Genetik olarak varlığını devam ettirebilmek için hemen daha çok çiçek açıyor. Budama işi yapılmadığı zaman, ağaç boyuna doğru uzar gider. Buna bağlı olarak ta ürün verme oranı düşer. Ağaçlar düzenli budanmadığı takdirde bitkinin topraktan aldığı besin maddeleri de yaprak olur. Az meyve verir. Bitkinin aldığı besinler budama sayesinde meyvelere aktarılır. İyi bir budama hava sirkülasyonunu sağlar. Bunun sonucu da ağaç zararlılara karşı dayanıklı bir hale gelir” dedi.

Gübreleme De Yapılmalı

Meyve bahçelerindeki ağaçların sağlıklı gelişmesi için toprakta yeterli seviyede besin maddesi bulunması gerektiğini de ifade eden uzmanlar, “Meyve ağaçları topraktan sürekli besin maddeleri aldıkları için zamanla toprakta bulunan besin maddesi seviyeleri azalır.

Dolayısı ile ağaçların gelişmeleri yavaşlar, verimleri düşer. Bunun önüne geçmek için, budamayla birlikte azot, fosfor ve potasyumdan oluşan taban gübrelemesi yapılması gerekiyor. Azot bitkinin dal ve yaprak gelişimin, Fosfor ise bitkinin hastalık ve zararlılara karşı dayanıklılığını, artırır” dediler. Özel Haber: Ziya Koçak

 

banner487

banner487


Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon
X