Döviz Üzerinden Gayrımenkul Alış Verişi Yasak

Gayrimenkul alım satımında tl devrimi!

Döviz Üzerinden Gayrımenkul Alış Verişi Yasak

Yeni Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun’da değişiklik yapıldı. Kanuna göre gayrimenkulde artık TL dönemi başlıyor. Gurbetçi memleketi Aksaray’ı da yakından ilgilendiren birçok işyeri ve konutun döviz üzerinden verildiği ilimizde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararnameye mülk sahiplerinin ne kadar uyacağı merak konusu oldu.

Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan ve Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile döviz konusunda bir son dakika gelişmesi yaşandı. Türk lirasının değerinin korunmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde bedeller döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Döviz Üzerinden Verilen Kira Bedelleri 30 Gün İçerisinde Tl’ye Dönecek

Son dakika kararına göre yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bedeller, 30 gün içinde Türk lirası olarak yeniden belirlenecek.  “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sözleşmeler Değişiyor

Söz konusu karara göre, Türkiye’de yerleşik kişilerin, ilgili Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak. Kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde, daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilecek. Kararda, bu hükümlerin Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütüleceği belirtildi.

Gözler Gurbetçi Kenti Aksaray’da

Menkul ve gayrimenkul alım satımının genellikle döviz üzerinden yapıldığı gurbetçi ağırlıklı Aksaray’da, mülk sahiplerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara nasıl bir tepki vereceği merak konusu oldu. Şehir merkezinde ve yakın bölgelerdeki iş yerleri ve  konutların döviz üzerinden işlem gördüğü ilimizde mülk sahiplerinin, Türk parasının kıymetini koruma hakkındaki kanun değişikliğine sahip çıkarak milli bir duruş sergilemesi bekleniyor. Haber: Harun Atalay

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon