Dolandırıcıların yeni yöntemi: “154’ü tuşlayın”

Emniyet yetkilileri vatandaşları dolandırıcıların yeni yöntemlerine karşı uyardı.

Dolandırıcıların yeni yöntemi: “154’ü tuşlayın”

        Telefon dolandırıcılarının yeni yöntemi, aradıkları vatandaşa telefondan 154’ü tuşlattırmak oldu. Telefonda baskı kurdukları vatandaşlara 154’ü tuşlattıran dolandırıcılar, vatandaşları binlerce lira dolandırıyor.

Telefon dolandırıcıları her geçen gün yeni taktik değiştiriyor. Son olarak, kendilerini güvenlik görevlisi olarak tanıtan dolandırıcılar, aradıkları vatandaşları 154’ü tuşlattırarak, binlerce lira telefon faturası gelmesini neden oluyor.

Her aramada farklı senaryo

Emniyet yetkililerinden edinilen bilgiye göre açık bir cep telefonu numarasından arayan dolandırıcılar, "Ben ..... asayişten arıyorum yaka numaram bu deyip, bu numaradan dün aksam .....no' lu telefona astsubay ...... isimli kişiye 7 kere küfürlü mesaj atıldığını ve bu yüzden de telefonumun izlenmeye alındığını ve hakkımda suç duyurusunda bulunulduğunu, savcılığa gidip ifade vermem gerektiği" gibi cümlelerle vatandaşın üzerinde korku ve tedirginlik yaratıyor.  Benzer bir şekilde “Filanca yerlerde adınıza mükerrer oy kullanıldığı, eşinizin isminin filanca soruşturmaya veya terör olayına adı karıştığı” gibi birbirinden farklı senaryolarla vatandaşlar üzerinde baskı oluşturuluyor.

Baskı kuruluyor

İkna olmayan vatandaşı ses tonunu yükselterek zorladıkları ifade edilen dolandırıcıların, organize bir şekilde üçüncü sahsın telefona müdahalesiyle, “Mecbursunuz yardımcı olacaksınız şimdi sizi .... Savcılığına aktarıyorum. 154’ü tuşlayın" diyerek bağırıp çağırdıkları ifade edildi.

Yurtdışı görüşmesine ağır fatura

Vatandaşın panikleyip 154’ü tuşlamasıyla amaçlarına ulaştıkları ifade edilen dolandırıcıların otomatik olarak, yurt dışı ücretli görüşmeye  geçen telefon üzerinden binlerce lira dolandırdıkları ifade edildi.

Onlarca şikayet geliyor

Günde onlarca, hatta yüzlerce kişinin arandığına dikkat çeken emniyet yetkilileri. Mağdur sayısının gün geçtikçe arttığını vurguladı. Emniyet yetkilileri “Karakol veya savcılıklara günde ortalama 25-30 şikayet geliyor. Vatandaşlarımız böyle durumlarda telefonu kapatmalı ya da ikinci bir telefondan polise ulaşıp, yer tespitlerinin yapılmasına yardımcı olmalı” uyarısında bulundu. Haber: Bengü Bağcı

banner487

banner487


Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon
X