Deneme Amaçlı Olarak Yetiştirdi Şimdi Taleplere Yetişemiyor

Türkiye’nin Her Yerinden Sipariş Alıyor

Deneme Amaçlı Olarak Yetiştirdi Şimdi Taleplere Yetişemiyor

 Köyün tarıma elverişsiz bir bölgesinde Uzakdoğu da yetişen bir meyve türü olan Goji Berry bahçesini ziyaret eden İl Gıda Tarım ve hayvancılık Müdürü Bülent Saklav, Ağaçören Kaymakamı Zikrullah Erdoğan’a bahçenin deneme amaçlı ekimi yapıldığı ve şu an Goji Berry’e Türkiye’nin her yerinden talep geldiği bilgisi verildi.

 

İl Gıda Tarım ve hayvancılık Müdürü Bülent Saklav, Ağaçören Kaymakamı Zikrullah Erdoğan, K.T.V Şube Müdürü Mehmet Ecan, İlçe Müdürü Orhan Şahin, Ağaçören Kaymakamlığı Müdürleri ve İlçe Müdürlüğü teknik personelleri, Karkın köyünde yetiştiricilik yapılan HZR Fidancılığa ait goji berry (kurt yemişi) bahçesini ve kurutma tesisini yerinde ziyaret etti.

 

Geleneksel İlaçlar Listesinin En Başında Geliyor

 

Hasandağı eteklerinde oluşturduğu hobi bahçesine diktiği Goji Berry fidanlarının bölgeye uyum sağlaması üzerine mucizevi meyveyi yetiştirmek için büyük bir bahçe oluşturan sanayici işadamı Mehmet Çekil; yetkililere goji berry meyvesi hakkında bilgi verdi. Çekil, anavatanı Tibet olan Çin’de yaşlanmayı geciktiren yaşam enerjisini arttıran etkileri nedeniyle geleneksel ilaçlar listesinde en üst sıralarda bulunan Goji Berry’nin antioksidan içeren çeşitli rahatsızlıklara karşı kullanılan faydalı bir meyve olduğunu belirtti.

 

İlin Tanıtımına Katkı Sağlıyor

 

Çin’de yaklaşık 1.700 yıldır kullanıldığı ifade edilen kırmızı meyveyi deneme amaçlı oluşturduğu hobi bahçesine diktiğini ifade eden Çekil: “Büyük zorluklar çektik. Hobi olarak diktiğimiz bitkinin şimdi büyük bir bahçesini oluşturduk. İnsanlar bu bitkinin Aksaray’da yetiştiğini duyunca merak ediyor. Şehrimizde bilinmiyor ancak il dışından her gün onlarca misafirimiz geliyor. Bu bitkiyi ve meyvesini yakından inceliyor” dedi.

 

Tarım Oscarları Ödül Töreninde Kalite Ödülü Aldı

 

Yaşama Dokunanlar Platformu tarafından düzenlenen Tarım Oscarları ödül töreninde Kalite Ödülü almaya hak kazanan HZR Fidancılığı tebrik eden İl Müdürü ve İlçe Kaymakamı başarılarının devamını dileyip bu tür ürünlerin yaygınlaştırılması için fikir alışverişinde bulundu. Böyle bir bahçenin Aksaray’da bulunmasının oldukça önemli olduğunu belirten HZR Fidancılığın sahibi Çekil, Türkiye’nin her yerinden üreticilerinin Goji Berry meyvesi ve fidanı almak için kendilerini aradıklarını söyledi. Çekil, Aksaray için oldukça uygun olan Goji Berry yetiştiriciliğinin Aksaray’da ekim ve dikim alanının arttırılması için elinden gelen yardımı ve bilgi paylaşımı yapacağını sözlerine ekledi. Haber: Ziya Koçak

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı