Çocuğunuz İçin Bunu Yapmalısınız

Aldığınız Kurallarda Kararlı Durun

Çocuğunuz İçin Bunu Yapmalısınız

 Uzman Psikolog Hicran Akçay, çocuk yetiştirirken; anne ve babanın davranışları konusunda aile büyükleriyle ortak yolu bulması gerektiğini vurguladı.

Türk toplum yapısında büyük önem taşıyan ailenin, işlevlerini düzgün bir şekilde sürdürebilmesi için öncelikle sağlıklı yapıda olması gerekiyor. Sağlıklı aileyi oluşturan bireylerin yetiştirilmesinde anne ile babanın çocuğa verdiği eğitim, aile büyüklerinin yaptığı bir takım hatalar neticesinde niteliğini kaybedebiliyor. Anne ve baba çocuğun yetiştirilme sürecinde en önemli yapı taşını oluştururken, çocuk için koyulan kuralların ihlal edilmesi çocuk eğitiminin sıfırlanmasına neden oluyor. Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan Uzman Psikolog Hicran Akçay, “Uzun uğraşlar sonucu çocuğunu iyi eğitebilmiş ebeveyn, yetiştirirken dikkat etmeyi bırakırsa, çocuk en kısa sürede başa dönecektir” dedi.

Davranışlara Sınır Koyun

Çocuk yetiştirmenin incelikli bir iş olduğuna dikkat çeken Akçay, “Anne ve baba, çocuklarının eğitiminde koyduğu kuralları kesinlikle ihlal etmemeli. Kendileri kurallara dikkat ettiği gibi, kural ihlali yapmak isteyen herkese karşı da net bir tavır takınmaları gerekiyor. Eğer anne ile babanın koyduğu kurallara, diğer aile büyükleri uymazsa veya koyulan kuralları ihlal edecek olurlarsa çocuk eğitiminde etkili olunmaz. Çocuğun ileri yaşlarda problemlerle karşılaşmaması için büyükler olarak çocuğa karşı, bazı davranışlarımızı sınırlandırmamız gerekiyor. Özellikle aile büyükleri torunlarını, yeğenlerini aşırı derecede şımartabiliyorlar. İşte bu noktada anne ve baba, kırarım veya üzerim düşüncesinden ziyade çocuğun yaşayacağı kafa karışıklığını düşünmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. Akçay, bu gibi tutarsızlıkların çocuklarda kafa karışıklığına neden olduğunu ve çocukların neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğrenmelerini engellediğini vurguladı.

Ağlayarak Sahip Olamaz

Çocuğa verilen eğitimi, çok kısa sürede bozmanın mümkün olduğuna dikkat çeken Akçay, “Çocukların isteklerini ne kadar yaparsanız, bu çocuğa o kadar zarar verdiğiniz anlamına geliyor. Çocuk telefon istiyor, hemen telefon alınıyor, tablet istiyor hemen tablet alınıyor. Alınmadığı zaman ağlıyor, tepiniyor, bağırıyor. Anne, baba veya dede de dayanamayıp istediğini veriyor. Hem de sırf ağlamasın diye veriliyor. Çocuğun istediğini ağlayarak yaptırmaması için bir süre ağlamalarına katlanılması gerekiyor. Ağlayabilir ama sonuçta siz onu iyi yetiştirmiş olursunuz. Böylece çocuk hayatta her şeyin ağlayarak elde edilemeyeceğini öğrenmiş olur” diye konuştu.

Herkes Çocuğa Karşı Ortak Hareket Etmeli

Ebeveynlerin ortak hareketinin önemine vurgu yapan Akçay, “Anne ve baba çocukla ilgili olan herkesle hep beraber hareket etmeli. Hatta ihtiyaç halinde, çocuğa anneannesi veya babaannesi bakıyorsa bir masada toplanılarak bir karara bağlanmalı. Herkes belirlenen kurallara uyarsa çocukta kafa karışması olmayacak ve yetiştirilirken sıkıntılar baş göstermeyecektir” diye konuştu.

Özel Haber: Ziya Koçak

 

banner487

banner487


Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon
X