Çiftçi Endişeli

Aksaray Ovası’nda hububat ekimini tamamlayan çiftçiler beklenen yağışların bir türlü gelmemesi yüzünden kara kara düşünüyor. Geçen yıl yaşanan kuraklık ve dolu yağışı yüzünden zarar eden çiftçilerin bu yıl da endişeli bekleyişi sürüyor.

Çiftçi Endişeli

Türkiye genelinde yağışların mevsim normallerinin altında kalması, kuraklık endişesini artırdı. Birçok bölgede köylüler; yağmur duasına çıktı. Bazı bölgelerde hububat ürünlerinde ekilen tohumların filizlenmemesinden endişe ediliyor. Daha fazla ekim yapmak için aceleci davranmayan çiftçiler, yağış azlığı sebebiyle umduğunu bulamadı. Hububat ürünlerinde ekim için zaman daraldı. Uzmanlar; çiftçileri uyararak, hızlı ekim yapmalarını önerdi. Birçok çiftçi yağışların yetersiz olması yüzünden tarlalarını nadasa bırakmaya hazırlanıyor.

Ekim Alanları Daralacak

Kurak geçen geçtiğimiz yıla göre, nadas alanlarının çoğalacağı, ekim alanlarının ise azalacağı düşünülüyor. Su, bazen eksik bir faktör olabiliyor. Yağışlar, topraktan her yıl ürün kaldırmaya yeterli olmuyor. Aksaray tarımı, bu tehlike ile karşı karşıya.

Doğal yağış, son iki yıldır, üretim yapmaya izin vermeyecek kadar az. Eğer kış aylarında yağış iyi olursa, çiftçiler az kayıpla, en yüksek verimi almak için çaba gösterecek. Çiftçilerin tarımsal kurum, kuruluş ve ziraat odaları ile irtibat halinde olması isteniyor.

Endişeliyiz Tohumlar Filizlenmiyor

Sıkıntının büyük olduğunu dile getiren Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, “Bankalara müracaat etmek istemiyoruz. Kuraklık ve yağış azlığı ile yeterince verim alamayan çiftçilerimizin borçlarını kısa süreliğine ertelettik. Geçenlerde az bir yağış oldu. Yer altı sularından faydalansa bile ekim yaptığımız ürünler filizlenmiyor. Büyük endişelerimiz var. Ancak Kasım ayında yağış alınması durumunda hububat için tarımsal kuraklık riski de ortadan kalkabilir” şeklinde konuştu. Haber: Ziya Koçak

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon