Chp’den Ohal’e Karşı Oturma Eylemi

Aksaray’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyeleri, Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının sona erdirilmesi için oturma eylemi yaptı.

Chp’den Ohal’e Karşı Oturma Eylemi

 Türkiye'nin 81 ilinde eş zamanlı düzenlenen oturma eylemi öncesi saat 12.00’de 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı önünde toplanan CHP üyeleri, OHAL’e karşı dövizler taşıyıp slogan attı. Partililere seslenen CHP Aksaray İl Başkanı Ramazan Koçak, “Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan Referandumunun üzerinden tam bir yıl geçti. 15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL şartları altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında, 'Evet' demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, 'Hayır' demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır. 21 aydır süren OHAL ile ülkemizdeki baskı rejimi kurumsallaşmıştır. Demokrasiye ve hukuk sistemine yönelik bir saldırı halini alan OHAL rejimi, insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir.

Türkiye’yi tek tipe sokmak için sivil toplum kuruluşlarına, sendikalara, meslek oda ve birliklerine yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir. AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL, bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı solcu, muhafazakâr sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm topluma karşı işlenen bir suç haline gelmiştir. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır” dedi.

“Hiç Kimsenin Hukuksal Güvenliği Yok”

Eyleme destek vermek amacıyla Aksaray’a gelen Balıkesir Milletvekili Namık Havutça da, “Bugün Türkiye’nin gündeminde OHAL var. Fakat o FETÖ’cü denilen hainlerin Türkiye Büyük Millet Meclisini bombaladığı gecede buradan kendisine sivil darbe oluşturmak isteyenlere buradan seslenmek istiyorum. Bu ülkenin meclisi 2 savaş geçirmiş, Kurtuluş Savaşında bile bir mermi çekirdeği bile değmemiştir bugüne kadar. Bu iktidar döneminde TBMM’ye bunlar yüzünden bomba atılmıştır. Buradan bir kahramanlık destanı çıkartmak isteyenlere hatırlatmak istiyorum, kahramanlık destanı Çanakkale, İnönü’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Kocatepe’de yazıldı.

Sizden kahraman çıkmaz. Bu ülkenin askerini birbirine kırdılar. Ben Adalet Komisyonunda görev yapıyorum. Komisyonu olan ama adaleti olmayan bir ülkede yaşıyoruz. Adalet sarayları yapıyorlar ama adaleti yok içerisinde. Şu anda TBMM’de çıkardığımız hiçbir yasayı Anayasa Mahkemesi denetlemiyor. Şu anda yasama, yürütme, yargı tek adamın iki dudağı arasında geldi. Hiç kimsenin hukuksal güvenliği yok” diye konuştu. Konuşmaların ardından kalabalık, bir süre oturma eylemi yaparak dağıldı. Haber: Ziya Koçak

banner487

banner487


Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon
X