Bu Yıl Gurbetçiler Yatırım Yapamadı

15 Temmuz kanlı darbe teşebbüsünün ardından memleketi Aksaray’a gelen gurbetçiler, gerek tapu devir işlemlerinde işlemlerin durdurulması gerekse ülkede o dönem yaşanan belirsizlik nedeniyle yatırım yapmaktan çekindi. Özellikle yaz aylarında ülkeye gelen gurbetçi vatandaşlar yapmış olduğu yatırımlar ve alışveriş ile ülke ekonomisini canlandırıyor.

Bu Yıl Gurbetçiler Yatırım Yapamadı

Gurbetçiler önceki yıllarda emlak alanında ciddi bir yatırım yaparken bu yıl ülkede yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminden dolayı yatırımlarını askıya aldı. Gurbetçi vatandaşların tatilleri boyunca memleketlerine gelerek ekonomiye ciddi bir hareketlilik kattığı biliniyor. Bu hareketlilikten her sektör gibi emlak sektörü de payına düşeni alırdı. Bu yıl da büyük umutlar ile gurbetçiler beklendi.

Ancak bu yıl darbe teşebbüsü nedeniyle beklenen emlak yatırımı yaşanmadı. Gurbetçi vatandaşların emlak yatırımları çok düşük seviyelerde kaldı. Yaşanılan bu durgunluk sektörü etkiledi.

Küçük Evler Ön Planda

Aksaray’da 85 bin liradan 450 bin liraya kadar konut bulmanın mümkün olduğunu ifade eden Eskil Emlak yetkilisi Ahmet Dalkılıç, bu yıl gurbetçilerin yatırım yapmadığını söyledi. Aksaray’da özellikle orta seviyedeki vatandaşlara hitap edecek konutu bulmanın zor olduğunu aktaran Dalkılıç, “Aksaray’da küçük daireler yani 1+1 ve 2+1 evlere çok ilgi var. Müteahhitlerimiz ise daha çok büyük evlere yöneliyor. 3+1 ve 4+1 evlerin fiyatlarının yüksek olmasından dolayı talep biraz daha az oluyor.” Önümüzdeki yıllarda müteahhitlerin de 1+1 ve 2+1 evlere yöneleceğini düşündüğünü ifade eden Dalkılıç, bu yıl konut satışlarında bir düşüş olduğunu söyledi. Dalkılıç, özellikle gurbetçilerin yatırım yapmaktan kaçındıklarını belirterek, bu yıl daha çok köylerde yaşayan vatandaşların ve memurların ev aldıklarını sözlerine ekledi. Haber: Ziya Koçak

banner487

banner487


Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon
X