Birileri Seri Katli Durdursun

Artık Kimse Sobadan Zehirlenmesin

Birileri Seri Katli Durdursun

 1 Ayda Aksaray’ın mahalle, belde ve köylerinde sobadan sızan karbonmonoksit gazından etkilenen 30 kişinin zehirlenme vakasıyla hastaneye kaldırılması gündeme soba yakma bilincini getirdi.

Aksaray’da sobadan sızan gazdan önceki yıllarda çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesi, Ocak ayından Şubat ayına kadarki süreçte ise 30’dan fazla kişinin zehirlenmesi, soba yakma, hangi sobaların kullanılacağı, nelerin yakılacağı, hangi saatlerde yakılacağı ve daha birçok konuda yeterince bilince sahip olunmadığının göstergesi oldu. Doğalgaz kullanımı arttığı için şehir merkezinde fazla yaşanmayan talihsiz olayların, kenar mahalle, belde ve köylerde yaşanması bilinçlendirme seferberliğinin yapılması gerektiğine işaret ediyor.

Bilinçlendirme Şart

Geçtiğimiz yıllarda keneden yaşanılan ölümlerin ardından kırsal alanda yapılan bilinçlendirme çalışmaları sonucunda oldukça iyi bir yol alınmış ve vaka sayısı her geçen gün azalmıştı. Hazırlanacak broşürlerin özellikle doğalgaz hattının bulunmadığı kenar mahalleler, ilçe, belde ve köylerde dağıtılarak, yetkililerin vereceği seminerlerin soba gazı ve şofben zehirlenmelerini de azaltacağı ihtimalinin göz önüne alınması bekleniyor.

Kömürün Kalitesi Çok Önemli

Yanlış kullanım, ihmal ve hatalı baca bağlantıları, sobaların usulüne göre yakılmaması, boru ve bacaların tekniğinin uygun olmaması ve baca temizliğinin yapılmaması talihsiz olaylara davetiye çıkartıyor. Bunun yanısıra kalitesiz kömür kullanımı da zehirlenme olaylarını tetikleyen faktörler arasında gösteriliyor. Şu ana kadar yaşanılan zehirlenme olaylarına kalitesiz kömür kullanımının neden olup olmadığı konusunda bir bilgiye sahip olunmasa da dağıtılan ve satışa sunulan kömürlerin kalitesi konusundaki denetimlerin sıklaştırılması da hayati önem taşıyor. Özel Haber: Ziya Koçak

banner487

banner487


Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon
X