Bir Değer Daha Yok Oluyor

Dünyaca Ünlü Taşpınar Halıları Makine Halılarına Yenik Düşüyor

Bir Değer Daha Yok Oluyor

Aksaray’ın Türkiye genelindeki en önemli markalarından biri olan Taşpınar Halılarının dokumasının yapıldığı Taşpınar Kasabasında artık halı dokumacılığı yok olma noktasına geldi.

Bir dönem Aksaray dendiği zaman ilk akla gelen Taşpınar Halıları oluyordu. Aksaray Merkeze Bağlı Taşpınar Kasabasında halkın yün eğirip, kök boyayla dokudukları halılar evleri süslüyordu. Dayanıklılığı ve günlerce süren dokuması ile her santimetresi göz nuru bulunan halılar fabrika halılarının çıkmasıyla birlikte artık eski ilgiyi kaybetti. Taşpınar Kasabasının 15 yıl önce geçimini neredeyse tamamen halı dokumacılığından kazanan ancak şimdi dokunan halıların pazar bulunamaması nedeniyle satılamadığını belirten mesleğin son duayenleri, “Dokuduğumuz halıları pazarlayamıyoruz. Eskiden halıcılıkla geçimimizi sağlardık. Ancak şimdi halıları pazarlayamadığımız için dokumacılık yok oldu. Eskiden her evde halı tezgahı vardı şimdi toplasak 10 tezgah çıkmaz. Tezgâhlar sobalarda yakıldı. Biz Taşpınar Halısının yok olmasını istemiyoruz. Bunun için hatta kadınlar olarak bir dernek kurduk ama dokunan halıların satışı yine istenen seviyede olmadı” dediler.

Taşpınar’ın Adını Kullanıyorlar

Birçok yerde Taşpınar Halısı diye farklı halılar satıldığını belirten halının son ustaları, “Taşpınar Halısı kök boya ile tamamen el işçiliği ile yapılır. Taşpınar Halısı almak isteyenler halının dokumasına iyi bakıp öyle alsınlar. Eskiden halı çok iyi bedellere satılabiliyordu.

Bir aile halı dokuyup çocuğunun düğününü yapardı. Şimdiki halı parasına mutfak ihtiyacını karşılayamaz. Keşke bu değerimizi kaybetmesek ama fabrika halılarına ilgi çok büyük olduğu için dokunan halılar elde kalıyor” dedi. Haber: Ziya Koçak

banner487

banner487