Aynı Gün Temel Atıldı, Açılış Gerçekleştirildi

400 Yataklı Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine ek olarak yapılacak olan 200 yataklı hizmet binasının temeli törenle atılırken, Fatih Mahallesi Muzaffer Çakır Semt Polikliniğinin açılışı gerçekleştirildi

Aynı Gün Temel Atıldı, Açılış Gerçekleştirildi

Tacin Mahallesi'nde yapımı tamamlanan ve hasta kabulüne başlamaya hazırlanan 400 yataklı Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine ek olarak yapılacak olan 200 yataklı binanın temeli atıldı. İnsan merkezli, insan hayatına verilen değerin ortada olduğuna dikkat çeken AK Parti Grup Başkanvekili ve milletvekili adayı İlknur İnceöz, “Çok nitelikli 400 yataklı hastanemiz artık neredeyse bitmek üzere. Son dokunuşlar yapılıyor. 1, 2 aya kadar hastanemiz taşınmış olacak. Aksaraylı hemşerilerimize yeni model ve nitelikli odaları olan hastane ile hizmet verilecek. İnsan merkezli, insan hayatına verdiğimiz değer ve önem ortadadır. Gelişimin adresi olan AK Parti yapar. Aziz milletimize bize inançları, bize güvenleri ile beraber burada önemli bir fiziki mekâna kavuşmuş oluyoruz. Bu hastanemizde içinde bölümleriyle, tüm branşlar da, içinde alet ve ekipmanlarla sağlık alanında ihtiyacı karşılayacak. Böyle bir hizmeti hayata geçirmiş olmanın, hizmete kazandırmış olmanın heyecanını ve coşkusunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Nereden Nereye Geldiğimiz 16 Yıl Öncesine Baktığımızda Anlayabiliyoruz

İnsanı yaşat ki devlet yücelsin mantığı içerisinde çalıştıklarını vurgulayan İnceöz, “İnsan merkezli siyaset yapabilmek, üretebilmek için çalıştık. 16 yıl öncesine baktığımızda anlayabiliyoruz nereden nereye geldiğimizi. İnsanların cebinde parası olmadığı zaman hastane kapılarında yüzlerine bakılmadığı dönemde, ölülerini dahi alınmadığı dönemler 16 yıl öncesinin manzaralarıydı. Türkiye manzarasıydı ve o dönemde anlatılırdı. Avrupa’da insan hayatına şöyle değer veriliyor, hastaları için helikopterler gönderiliyor, uçaklar gönderiliyor denilirdi.  Bugün 18 yaşına kadar herkesin sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilmesi dâhil olmak üzere sadece cebinde parası olan insanların gidebileceği nitelikli hastaneler, zengin fakir ayrımı olmaksızın insan olması üzerinden vatandaş olması mantığı üzerinden, artık herkesin erişebileceği bir merkez haline geldi” dedi.

Hayalleri Gerçekleştiriyoruz

Sağlık alanında yapılan yatırımların bir zamanlar hayal olduğuna değinen milletvekili adayı Mustafa Serdengeçti ise, “Biz ileri teknoloji, yüksek tanı ve tedavi alacağız. Başta Avrupa’nın başaramadığı,  insanlara doğumundan itibaren genel sağlık sigortası uygulayan ve bunu başarıyla yapan ülkelerin başındayız. Ben ve siyasilerle birlikte devletten 200 adet daha ek diyeceğiz. Toplam 800 yataklı bir hastanemiz olacak. Sessiz sedasız bir devrim gibi olacak.  Türkiye olarak güçlü olursak, zengin olursak, bu zenginliğin ve güçlü olmanın da tek sebebi istikrarla birlikte 16 yıllık AK Parti sayesindendir. İstiklal Türkiye’de 16 yıldır var. Bir zamanlar yapılması hayal bile edilemez her hizmeti AK Parti yaptı. Türkiye’de yeni sistemde birlikte Cumhurbaşkanı’nın sisteminde birlikte Türkiye çok hızlı büyüyeceğiz. Sağlık sisteminde fark atacağız. Amerika’ya ya fark atacağız ve bunu başaracağız.  İnşallah milletimizin verdiği destekle ve onları bize sağladığı güvenle sağlayacağız ”diye konuştu.

Sağlık Sektöründe Çok Gelişmeler Sağlandı

Devletin en önemli üç görevinin başında insan sağlığının geldiğini aktaran Vali Aykut Pekmez’de, “İnsan en önemli varlık olan, insanın sağlığı, yaşamı söz konusu olan, sağlık hizmetleri devletimizin en önemli hizmetlerinin en başında geliyor. Son yıllarda ülkemizde sağlık sektöründe çok gelişmeler sağlandı. Sağlıkta iyileştirmeler, niteliğinin artırılması ile ülkemiz Allah'a şükür bugün dünyanın en önemli, en modern sağlık sektöründen birini sahibi haline gelmiştir. Ülkemiz şu anda sahip olduğu model sağlık sistemi ile birçok otoritesinden daha modern bir sisteme sahiptir.  Allah'a şükür ki bugün ülkemiz hastanın yanında, helikopter, ambulans, gönderebilecek durumdayız. Her durumda ve her konumda hastalarımıza ve yaralarımızı ulaşabileceğimiz konumdayız. Sağlık hizmeti ülkemizde oldu gibi Aksaray’da da hizmetimizin en önemli noktası oldu. Aksaray’da hizmet noktasında birçok ameliyatı ilimizde gerçekleştireceğiz” diye kaydetti.

Aksaray Sağlıkta Çok Yol Aldı

Sağlık alanındaki değişimler hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Cengizhan Kılıçaslan, “28 Mart 2018’de 400 yataklı hastanemizi teslim aldık. 2 ay içerisinde taşınacağız. İç tefrişatımızı yüzde 90 tamamladık. 200 yatakla birlikte toplam 800 yatak kapasiteli olacak. Son 6 ayda Aksaray’da sağlıkta dönüşümde çok büyük yol aldık. 3 yıl önce açtığımız anjiyoda 3 bin 500 sayısını geçtik. Ocak ayından bugüne kadar 25 bypass yaptık. Yaklaşık 20’nin üzerinde obezite cerrahisi yaptık. Metabolik cerrahi ameliyatına başladık, kalp kapağı ameliyatları yapıyoruz, artık çocuklarımız sevk olmuyor. Bundan 5 yıl önce günde 6-7 olan sevk sayımız 1-2’ye indirdik. İlimizden ayda sadece 50-60 sevkimiz gidiyor. Biz sağlıkta dönüşümü 1-2 yıl içerisinde tamamıyla bitireceğiz. İlimiz sağlık merkezi olacak” dedi. Sağlığa önem verdiklerini vurgulayan Kılıçaslan, “Çocuk yoğun bakımı, sancılı doğum odaları, yeni doğan yoğun bakımları, tüp bebek ünitesi, fizik tedavi salonları, nükleer tıp ünitesi, mahkûm koğuşu ve 4 ameliyat salonu gibi birçok bölüm yer almaktadır.72 bin metrekare kapalı alana sahip ihale bedeli 118 milyon 168 bin TL’dir. Mevcut 597’si kapalı olup 1497 araçlık otopark alanına sahip olacak” diye konuştu. Konuşmaların ardından hastanenin yapımında büyük desteği olan Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ve Semt Polikliniğine maddi destek sağlayan hayırsever iş adamı Muzaffer Çakır’a teşekkür plaketi takdim edilmesinin ardından protokol üyeleri hastaneye gezerek yetkililerden bilgi aldı.

7 Mahallenin Büyük Bir İhtiyacı Giderildi

200 yataklı ek binanın temeli atıldıktan sonra Fatih Mahallesi'nde 7 mahallede yaklaşık 50 bin kişiye hizmet veren Muzaffer Çakır Semt Polikliniğinin açılışı gerçekleştirildi. Aksaray’da 2 yıl önce hayırsever bir vatandaş tarafından yapımına başlanılan semt polikliniği yapım ve tefrişat çalışmalarının ardından hizmete girdi. 7 mahallede yaklaşık 50 bin vatandaşa hizmet verecek olan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Muzaffer Çakır Semt Polikliniği, 10 poliklinikle muayene ve acil servis hizmeti verecek. Haber: Ziya Koçak

 

banner487

banner487


Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon
X